Jak zrobić lampę z dyni - instrukcja dla dzieci

Rysowanie, wycinanie oraz odpowiednia obróbka pomogą dzieciom stworzyć magiczną lampę z dyni - idealną na Halloween.

Święto Halloween zostało sprowadzone do Stanów Zjednoczonych przez irlandzkich imigrantów w XIX wieku. Ówcześnie obchodzone jest w większości krajów zachodnich, 31 października. Jest to noc poprzedzająca Święto Zmarłych. Podczas Halloween dzieci przebierają się w straszne stroje i zbierają cukierki. Wiele rodzin przyozdabia w tym czasie także swoje domy. Magiczna lampa z dyni jest doskonałym pomysłem na podkreślenie charakteru święta.

Przygotowanie materiałów do wykonania lampy

Aby lampa z dyni wyglądała efektownie, konieczne jest przygotowanie kilku materiałów. Przede wszystkim potrzebna będzie dość duża, regularna dynia. Jej kształt jest dowolny - może być bardziej płaska lub okrągła, jednak istotne jest, aby nie zawierała wielu skaz. Ponadto należy przygotować duży, ostry nóż kuchenny, ołówek, starą gazetę, długopis, nożyk do owoców oraz olej. Aby dynia się świeciła, potrzebne będą małe podgrzewacze (świeczki, tak zwane "tealighty").

Dynia od środka

Pierwszy krok to pozbycie się środka dyni. Na początku należy narysować koło na szczycie warzywa (w miejscu łodygi). Otwór powinien być dość duży - na tyle, aby bez trudu można było włożyć rękę i wyjąć miąższ. Za pomocą ostrego, dużego noża wyciąć otwór wedle narysowanej linii. Należy poprosić o pomoc osobę dorosłą, ponieważ przy tej czynności łatwo się skaleczyć. Następnie należy wyjąć wycięte koło (pociągając za łodygę) i oczyścić z miąższu - ta część będzie służyć jako przykrywka do lampionu. Za pomocą łyżki należy wyskrobać cały miąższ (można poprosić dorosłych, aby zrobili z niego smaczne danie) i dokładnie oczyścić dynię od środka. Dynia powinna mieć około dwóch centymetrów grubości.

Fantazyjne wzory

Kolejny etap sprawia dzieciom największą frajdę. Czas bowiem na rysowanie wzorków na dyni. Jeśli warzywo ma przypominać głowę, należy narysować duże oczy, nos i uśmiech. Jeśli dynia ma mieć straszniejszy charakter, można narysować śmiejące się usta i szczerbate zęby. Należy pamiętać, że wzory nie powinny być zbyt zawiłe, aby łatwo je było wyciąć. Wzory można rysować z każdej strony dyni. Im będzie ich więcej, tym dynia będzie bardziej świecić po wstawieniu świeczki. Można podejrzeć na stronach internetowych gotowe lampy z dyni, które będą inspiracją w realizacji własnych pomysłów.

Dyniowa wycinanka

Następny krok to wycinanie narysowanych wzorów. Należy zachować szczególną ostrożność i robić to zawsze pod okiem dorosłego opiekuna. W razie trudności należy poprosić go o pomoc. Za pomocą nożyka do owoców po kolei wycinać wzorki wedle narysowanych linii. Ostatni krok, to włożenie małej świeczki do środka. Należy zachować szczególną ostrożność przy jej zapalaniu (poprosić o pomoc osobę dorosłą). Aby lampa z dyni szybko się nie zepsuła, miejsca, w których były wycinane wzory warto dokładnie wysmarować olejem (słonecznikowym lub rzepakowym). Można także użyć soli. Zapobiegnie to szybkiemu pleśnieniu dyniowej lampy.