Jak zrobić masaż stóp?

Samodzielnie wykonany masaż stóp jest łatwym, tanim i skutecznym sposobem na poprawę samopoczucia i relaks. Co więcej, może go wykonać niemal każdy z nas.

 

Domowy masaż nie wymaga zbyt wielu przygotowań ani nakładów finansowych. Wystarczy zadbać o relaksujące otoczenie i olejek do masażu lub zwykłą oliwkę dla dzieci. Prosty masaż stóp możemy wykonać zarówno sami jak i przy pomocy drugiej osoby. To świetny sposób na zlikwidowanie zmęczenia i napięcia oraz na poprawę ogólnego stanu stóp.

Manualny masaż stóp
Zaczynamy masaż od delikatnego głaskania skóry całą powierzchnią dłoni, zarówno strony podeszwowej jak i grzbietowej, pamiętając o zachowaniu kierunku od palców w górę. Oddychamy spokojnie, wdychając powietrze nosem i wypuszczając ustami. Przeznaczamy na to około minuty na każdą stopę. Następnie stopniowo zwiększamy intensywność dotyku. Warto poświęcić chwilę na okrężny masaż każdego palca stopy. Można też delikatnie je szczypać i naciągać. Takie postępowanie pobudzi krążenie krwi. Następnie ujmujemy stopę obiema dłońmi i rozpoczynamy okrężne, dość intensywne ruchy kciukami, posuwając się od palców stopy w górę. Wymaga to pewnego wyczucia. Ucisk powinien być dość mocny, ale nie sprawiający bólu. Na koniec chwytamy stopę obiema dłońmi między kciuk i palec wskazujący i wykonujemy posuwiste ruchy od palców w kierunku serca. Pomoże to zlikwidować ewentualny zastój chłonki, będący często skutkiem długotrwałego stania lub siedzenia. Taki masaż to dobry wstęp przed stosowaniem różnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp.

Akcesoria a masaż stóp
Do masażu możemy wykorzystać różne przyrządy dostępne na rynku. Najczęściej mają one postać rolek, o które można oprzeć stopy i wykonywać ruchy przypominające wałkowanie. Niekoniecznie musimy mieć jednak profesjonalne przyrządy. Do masażu stóp możemy wykorzystać też zwykłą piłkę tenisową. Toczenie jej stopą po podłożu znakomicie relaksuje i pobudza krążenie krwi. Do wstępnego masażu doskonale nadaje się również szorstka rękawica do kąpieli. Działa ona dodatkowo jak peeling usuwając martwe komórki naskórka. 

Salon piękności - profesjonalny masaż
Niemal każdy salon odnowy biologicznej oferuje profesjonalny masaż stóp. Zabieg taki jest wykonywany przez wykwalifikowany personel. Rozpoczyna się on zwykle od usunięcia martwego naskórka przy pomocy gruboziarnistego peelingu. Pobudza to krążenie krwi i ułatwia wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków. Do masażu mogą być używane olejki o różnorakich właściwościach, dostosowanych do życzeń klienta. Po zabiegu zwykle na skórę stóp nakładane są relaksująco-odświeżające kosmetyki, nadające skórze idealną gładkość.