Jak zrobić maski zwierząt w domu

W domowym zaciszu można samodzielnie zrobić maski zwierząt z masy papierowej czy jednorazowych talerzyków. Przydadzą się farbki, stare kawałki materiałów i gumka.

Umiejętność zrobienia masek zwierząt przyda się za każdym razem, kiedy dowiemy się o planowanym balu przebierańców lub przedstawieniu w przedszkolu. Do jej przygotowania przydadzą się arkusze kolorowego papieru, nożyczki, gumki oraz inne, z pozoru nieprzydatne rzeczy jak plastikowe talerzyki czy papierowe torby. Nieco bardziej wyszukaną techniką jest masa papierowa.

Maski z masy papierowej
Zrobienie maski zwierząt za pomocą masy papierowej jest czasochłonne, ale niedrogie. Do jej przygotowania potrzebujemy pół szklanki mąki oraz szklankę wody. Składniki mieszamy i dodajemy do nich paski porwanych gazet (czarno-białych). Niektóre miejsca na twarzy - linię blisko włosów, brwi i usta - smarujemy wazeliną - zapobiegnie to przyklejeniu się maski do twarzy. Jeśli nasze dziecko nie jest cierpliwe, możemy jako "podkładu" użyć balona. Nakładamy na twarz namoczone w masie paski gazety w kolejności: szczęka, czoło, grzbiet nosa. Następnie na nos nakładamy dłuższy pasek, dwa krótsze po dwóch stronach ust, kolejny na nosie, aby zabezpieczał te położone przy ustach. Pora na pasek na brodzie, który będzie trzymał te koło ust. Dalej: pasek nad ustami, pionowe wzdłuż polików, kolejne po obydwu stronach ust i nad nimi. Na końcu szerszy pasek na czoło i kolejny na nos. Ściągamy maskę, gdy trochę podeschnie, i odkładamy ją (wypukłą stroną do góry) na noc w bezpieczne i suche miejsce, aby nikt jej nie ruszał. To odpowiednia ilość czasu, aby stwardniała. Nożem do papieru poprawiamy kształt ust i oczu oraz wykonujemy dziurki, przez które przewleczemy gumkę. Maskę malujemy farbami akrylowymi, które pokrywają druk gazety.

Maski z talerzyków
Aby zrobić maski zwierząt można wykorzystać papierowe lub plastikowe talerzyki (ewentualnie papierową torbę lub tackę do grillowania). W talerzyku wycinamy otwory na oczy i usta. Jeśli mamy do dyspozycji papierowy talerzyk odcinamy jedną jego ćwiartkę. W ten sposób odsłonimy buzię i nos, który można pomalować farbką. Jeśli korzystamy z papierowej tacki na środku dłuższego boku wycina się trójkącik - miejsce na nos. Kiedy ustalimy strategiczne miejsca (nos, usta, oczy) rysujemy na talerzyku zarys głowy zwierzęcia i wycinamy ją. Jeśli wybrane przez nas zwierzątko posiada dłuższe uszy można wykonać je z kolejnego talerzyka. Przecinamy go na pół i przyczepiamy zszywaczem u góry maski.  Natępnie należy udekorować maskę, malując ją farbami lub wyklejając kolorowym papierem, krepiną lub bibułą. Flamastrami można domalować drobniejsze szczegóły - wąsy, brwi. Do zrobienia grzywki czy sierści można wykorzystać włóczkę w odpowiednim kolorze (tniemy ją na kawałki i przyklejamy do maski) oraz kawałki tkanin i sztucznego futerka. Na samym końcu zrobienie maski zwierząt wymaga wykonania po obu stronach dziurek i przeciągnięcia przez nie gumki.