Jak zrobić motyla z papieru

Oto kilka wskazówek jak krok po kroku zrobić motyla z papieru, na dwa różne sposoby - dla początkujących i zaawansowanych.

Motyl z papieru złożony z cienkich pasków jest niezwykle efektowny i łatwy w wykonaniu. Natomiast słynne origami, czyli japońska sztuka składania papieru, oferuje wiele, różnych figurek, które można złożyć, bez użycia dodatkowych przyborów, jedynie przy pomocy małego arkusza. Motyl z papieru jest jednym z przykładów tej sztuki.

Wariant I - szybko i efektownie
Motyl z papieru powstaje z pasków o grubości 1 centymetra i różnej długości, wyciętych z kolorowych arkuszy. Po przygotowaniu paseczków, należy ułożyć na stole najdłuższy z nich. Na jego środku przykleić o 4 centymetry krótszy pasek w innym kolorze (nie smarować klejem całego paska, tylko środek). Na tym, przykleić krótszy o dwa centymetry, kolejny pasek- także w innym kolorze, których końce należy skleić ze sobą. Na sklejone końce nakleić poprzednio przyklejone paski, a także pierwszy- najdłuższy. Tak powstają górne skrzydełka. Wszystkie czynności powtórzyć, tworząc dolne skrzydełka z takich samych długości. Tułów powstaje z trzech kółeczek sklejonych z cienkich pasków i obklejonych dodatkowym kawałkiem papieru. Połączyć wszystkie elementy ze sobą.

Wariant II- przygotowanie i wybór papieru
Aby jak najbardziej ułatwić sobie składanie i wykonanie motyla z papieru, warto zaopatrzyć się w specjalne arkusze przeznaczone do origami. Są to cienkie, przeważnie już odpowiednio przycięte (muszą mieć kształt kwadratu) kartki papieru, o przeróżnych wzorach i kolorach. Bogactwo wyboru jest tak oszałamiające, że często sam papier staje się dziełem sztuki. Może być także specjalnie wytłaczany, ozdabiany brokatem, wypalany różnymi metodami. Arkusze mogą być jednolite lub wielobarwne. Często można spotkać kartki, które są ozdobione wzorami z dwóch stron (lub są zafarbowane na ten sam kolor po obu stronach). Ten jedyny rekwizyt, potrzebny do zrobienia motyla z papieru można zakupić zarówno w większości sklepów papierniczych jak i poprzez strony internetowe. Do wykonania motyla najlepiej użyć wielokolorowych, dwustronnych kartoników.

Wariant II - wykonanie krok po kroku
Kwadratowy arkusz papieru złożyć na pół. Złożoną kartkę rozłożyć z prawej strony, przytrzymując palcem miejsce otwarcia na dole i rozpłaszczyć prawą stronę. Wygładzić miejsca zagięcia. Tak powstało lewe skrzydło, które należy odwrócić w prawo. Następnie powtórzyć ostatnie kroki po lewej stronie. Forma przybierze kształt trójkąta. Wierzchołek trójkąta skierować ku dołowi. Zagiąć go ku górze i odwrócić formę. Wierzchnią część formy otworzyć. Końce obu wewnętrznych skrzydełek przyłożyć do osi pionowej i zaprasować. Następnie rozchylić skrzydełka do końca i spłaszczyć. Dolną część figury przeciąć wzdłuż linii pionowej poprowadzonej do środka motyla. Powstałe dwa rogi zagiąć do zewnątrz. Formę złożyć wzdłuż osi i spłaszczyć. U góry skrzydła zagiąć i wyprostować tak, aby powstał ostry kant. W ten sposób utworzył się prosty motyl z papieru.