Jak zrobić palemkę wielkanocną domowej roboty

Własnoręcznie zrobiona palemka wielkanocnabędziee wyróżniac sie wśród kupnych odpowiedników a by móc ją wykonać należy przygotować patyk, bibułę, suszone rośliny, nożyczki i nić.

Wraz ze zbliżającymi się Niedzielą Palmową na rynku i w sklepach pojawiają się gotowe palmy. Warto jednak poświęcić odrobinę swojego czasu i zrobić palemkę wielkanocną własnoręcznie. Wkład własny i satysfakcja z tworzenia podniosą wartość dzieła.

 

 

 • Rzeczy niezbędne do zrobienia palemki wielkanocnej
  Potrzebny będzie prosty patyk o długości jaką ma mieć palemka. Trzeba tylko pamiętać o uchwycie na dłoń. Dobrze jeśli jest gładki, ale mała chropowatość pomoże w lepszym umocowaniu ozdób. Oprócz tego niezbędna jest mocna nitka krawiecka. Posłuży do przytwierdzania elementów, wiec lepiej, żeby jej kolor był możliwie neutralny. Wyjątkowo kolor może być jaskrawy, ale tylko jeśli nić ma być widoczną ozdobą. Poza tym należy przygotować suszone kwiaty polne, kłosy zbóż, liście trawy i innych roślin pospolitych lub z ogrodu. Można też wykonać własne kwiaty z waty, bibuły karbowanej i gładkiej. Z własnoręcznie zrobionej wielkanocnej palemki nic nie będzie się sypało, a efekt pozostanie na dłużej. Do zgromadzonych materiałów można dołączyć wstążki, koraliki i inne sztuczne dodatki. 
 • Jak wykonać sztuczne kwiaty z bibuły
  Jeżeli wyobrażony kwiat ma mieć charakterystyczny żółty środek, jak na przykład stokrotka, należy wyciąć z żółtej bibułki kwadrat o boku 4 centymetry. Następnie w środek włożyć niewielką kulkę z waty, rogi zebrać i obwiazać ciasno nitką krawiecką. Płatki mogą być dowiązywane każdy oddzielnie, ale mniej pracochłonne jest wycięcie paska bibuły o szerokości odpowiadajacej długości płatka z dodaniem 1-2 centymetrów do mocowania. Pasek trzeba nacinać z jednej strony, nadając kształt płatka i pilnować by nie przerwać paska. Potem wystarczy ciasno owinąć wcześniej wykonany środek paskiem, jednocześnie układając płatki. Po uzyskaniu pożądanego efektu resztę paska trzeba oderwać, a kwiat obwiązać ściśle nicią. Kwiat bez środka wykonujemy tylko z użyciem paska w kształcie płatków, na koniec też obwiązujemy. Liście roślin można zrobić wycinając każdy oddzielnie.
 • Jak zacząć robić palemkę
  Należy wziąć patyk i kilka kłosów zboża lub kwiatów, a następnie przymocować je u szczytu nicią krawiecką, mocno ją ściskając. Trzeba starannie zakryć patyk, by nie był widoczny. Później przywiązuje się kolejne kwiaty przyczepiając je naokoło patyka, tuż pod poprzednią warstwą. Elementy musza ściśle do siebie przylegać, by nic nie odpadło, a także by kompozycja była bardziej barwna i zwarta. Dobrze jeśli spomiędzy kwiatów będą wystawały liście roślin. Ważne jest jednak, by zachowane zostały zasady estetyki, a palemka nie wyglądała jak krzak na patyku.
 • Jak zakończyć ozdabianie
  Kiedy zostanie odsłonięty kawałek patyka wystarczający do trzymania palemki, należy nicią krawiecką obwiązać przylegające do patyka dodatki na tyle ściśle, by widoczna była sama nić. Można też mocno obwiązać uchwyt, ale już nie tak gęsto. Taki zabieg poprawi uchwyt, własnoręcznie zrobiona palemka wielkanocna się nie wyślizgnie z dłoni.