Jak zrobić puzzle domowej roboty

Ciekawe i niepowtarzalne puzzle domowej roboty nie są trudne do zrobienia ani też nie wymagają od nas większych zdolności manualnych.

Puzzle domowej roboty są doskonałym rozwiązaniem, gdy mamy ciekawy obrazek lub fajne zdjęcie, z którym nie wiemy co zrobić. Samodzielne wykonanie puzzli nie jest ani zbyt kosztowne ani czasochłonne, a ich wykonanie przysporzy każdemu wiele radości.

Materiały potrzebne do wykonania puzzli
Aby wykonać puzzle domowej roboty będzie potrzebny oczywiście ciekawy obrazek. Może to być zarówno interesujący widok lub zdjęcie z wakacji, które nie mieści się już w albumie. Najlepiej wyglądają puzzle wykonane z obrazków w formacie A4 lub większym. Wtedy będzie można wykonać więcej elementów do układania nie zwiększając zanadto poziomu trudności. Wykonując puzzle dla dzieci warto do tego celu użyć obrazek przedstawiający bohaterów ulubionych bajek. Obrazek taki można bez większych trudności wydrukować ze stron internetowych dla dzieci. Powinien on być kolorowy i radosny. Do wykonania puzzli domowej roboty potrzebna będzie też twarda tekturka bądź arkusz bloku technicznego w wielkości odpowiadającej rozmiarom wybranego przez nas obrazka. Będzie ona pełnić rolę podkładki, dzięki czemu nasze puzzle domowej roboty będą sztywniejsze i mniej podatne na zniszczenia, będzie je też łatwiej wycinać bez obawy, że ulegną zniszczeniu. Ponadto trzeba przyszykować dobry klej do papieru, którym przykleimy obrazek do tekturki oraz ostre nożyczki lub żyletkę bądź nożyk do tapet, którym wytniemy poszczególne elementy naszych puzzli. Żyletka lub nożyk pozwolą na bardziej precyzyjne wycinanie trudno dostępnych fragmentów puzzli.

Puzzle domowej roboty krok po kroku
Najpierw należy sprawdzić czy posiadana tektura jest odpowiednich rozmiarów. W przypadku, gdyby okazała się ona za duża należy ją przyciąć do wielkości obrazka. Następnie za pomocą kleju do papieru należy przykleić obrazek do tektury i odstawić na parę minut, by klej dobrze wysechł. Przy przyklejaniu należy uważać, aby pod obrazkiem nie powstały pęcherzyki powietrza i brzydkie zagięcia. Można ich uniknąć dokładnie dociskając przyklejany obrazek za pomocą chusteczki. Przed przyklejeniem obrazka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybrany przez nas klej nie zrobi brzydkich plam na obrazku (mają do tego tendencje kleje w płynie). Po przyklejeniu obrazka trzeba go podzielić na małe fragmenty, nadając im kształt puzzli. Najlepiej poszczególne elementy narysować sobie z tyłu obrazka na tekturce, by uniknąć pomyłek podczas wycinania. Pamiętajmy, że wielkość elementów decyduje o poziomie trudności robionych przez nas puzzli. Po ich narysowaniu pozostaje już tylko wycięcie elementów. Można to zrobić nożyczkami jednak najlepsze do tego celu będą żyletka lub nożyk do tapet, które umożliwiają bardziej precyzyjne cięcie. W taki oto szybki sposób, dzięki kilku prostym krokom mamy własne, niepowtarzalne i wyjątkowe puzzle domowej roboty, które możemy wykorzystać jako sposób na nudę, bądź wręczyć jako drobny upominek bliskiej nam osobie.