Jak zrobić witraż w domu?

Samodzielne zrobienie witraża wymaga trochę cierpliwości, ale przynosi satysfakcję artystyczną i ekonomiczną.

Mieszkania ozdobione witrażami posiadają niekonwencjonalny, tajemniczy urok. Jeśli mamy kilka dni wolnego czasu, możemy zrobić witraż samodzielnie. Zaoszczędzimy w ten sposób nawet kilka tysięcy złotych, które musielibyśmy zapłacić profesjonalnemu wykonawcy. Zyskamy również satysfakcję artystyczną wynikającą z docenienia efektów naszej pracy przez rodzinę i znajomych.

 

 

  • Materiały i narzędzia potrzebne do konstrukcji witraża

Aby zrobić witraż będziemy potrzebować kolorowego szkła, profili ołowianych, cyny lutowniczej, kartonu i kitu okiennego. Musimy również zaopatrzyć się w lutownicę elektryczną, przyrząd do cięcia szkła, nóż do kitowania i szczypce uniwersalne. Prace wykonujemy na płaskiej powierzchni trochę większej od powierzchni okna, w którym umieścimy nasz witraż. Do łączenia kawałków kolorowego szkła użyjemy profili ołowianych o przekroju H, natomiast do obramowania witraża użyjemy profili o przekroju U. Końcówki profili lutujemy używając prętów czystej cyny.

 

  • Przygotowanie projektu witraża i szablonów jego części

Projekt witraża rysujemy na kartach papieru opakowaniowego. Powinien on być w miarę prosty, ponieważ wycinanie przesadnie krzywoliniowych linii w szkle nie jest łatwe. W następnej kolejności wykonujemy szablony kartonowe każdego elementu w skali 1 : 1, pamiętając o miejscu na przesmyk z ołowianego profilu. Wymiar zewnętrzny wyznaczamy tak, aby pomiędzy ramą okienną a taflą szklaną otrzymać na obwodzie luz 2 milimetry. Na brzegi ołowianej listwy należy odliczyć 3 milimetry dla każdej strony. Szablony numerujemy i oznaczamy odnośnym kolorem.

 

  • Wycinanie elementów i układanie w ołowianych profilach

Kształty poszczególnych szablonów przenosimy na kolorowe szyby obrysowując je mazakiem. Następnie przyrządem do krojenia szkła wycinamy poszczególne elementy witraża. Gdy wszystkie są już gotowe, składamy je w całość, nie zapominając o odstępach na listwy łączące. Sprawdzamy dopasowanie poszczególnych elementów do siebie, w razie potrzeby przycinamy odpowiednio kawałki szkła. Jeśli nie ma większych niedokładności, przystępujemy do układania kolorowych szybek w ołowianych listwach. Musimy pamiętać o mocnym dociskaniu profili ołowianych do krawędzi szklanych elementów witraża.

 

  • Lutowanie i prace wykończeniowe

Miejsca połączeń ołowianych profili smarujemy płynem lutowniczym, nagrzaną lutownicą roztapiamy drut cynowy i lutujemy ze sobą wszystkie połączenia z obu stron witraża. Szczególnie starannie lutujemy końcówki listwy brzegowej. Aby zrobić witraż stabilny i szczelny, musimy zakitować go z obu stron. Kit wciskamy nożem do kitowania w szczeliny pomiędzy warstwą ołowianą a szkłem. Dociskamy z umiarem krawędzie listew, aż ołów dotknie szkła. Wyciśnięty nadmiar kitu zbieramy nożem do kitowania i środkiem do mycia szyb usuwamy wszelkie zanieczyszczenia. Następnie gotowy witraż wstawiamy w ościeżnicę, pamiętając o naklejeniu samoprzylepnej taśmy z gumy piankowej.