Jak zrobić zegar ścienny krok po kroku?

Żeby samemu wykonać oryginalny zegar ścienny wystarczy przygotować cyferblat, ozdobić go w wybrany sposób oraz zamontować mechanizm i wskazówki zegara.

Zegar ścienny o niebanalnym wyglądzie, własnoręcznie wykonany i zaprojektowany tworzy niepowtarzalną ozdobę każdego wnętrza. Najczęściej te najbardziej oryginalne, czy wręcz zaskakujące swą formą zegary są bardzo drogie, lepiej więc samemu wykonać piękny i jednocześnie funkcjonalny zegar własnego projektu.

Zegar z płyty winylowej i tapety

Aby zrobić oryginalny zegar potrzeba mechanizmu, który wraz ze wskazówkami można kupić w sklepie z tego typu artykułami lub też wymontować go ze starego zegara. Na środku płyty winylowej robi się niewielki otwór, od spodu montuje mechanizm napędzający zegar i przymocowuje do niego na zewnątrz wskazówki. Można również z płyty stworzyć pofalowany kształt. W tym celu wkłada się ją na kilka chwil do nagrzanego piekarnika, następnie wyjmuje przy użyciu rękawic kuchennych. Gorącej i plastycznej płycie można nadawać rozmaite kształty, w które zastygnie. Do takiego oryginalnego cyferblatu wystarczy zamontować mechanizm i wskazówki oraz powiesić na ścianie. Można także wymontować ze starego zegara wskazówki, a na cyferblat przykleić ozdobną tapetę w kolorowe wzory czy motywy roślinne. Bardzo efektownie wygląda cyferblat zegara, który jest oklejony tą samą tapetą, co ściana, na której wisi. Do przyklejenia wydruku lub tapety najlepiej użyć kleju w sprayu, gdyż pozwoli to na równomiernie rozprowadzenie go cienką warstwą na całej powierzchni cyferblatu. Jeśli tapeta, którą olejony został zegar jest wzorzysta, lepiej zrezygnować z doklejania cyfr. Zamiast nich można przykleić w miejscu godziny 12, 3, 6 i 9 duże, błyszczące cekiny lub kamyczki w kolorze wzoru tapety i zamontować mechanizm oraz wskazówki.

Drewniany cyferblat

Bardzo ciekawą i nietuzinkową ozdobą jest zegar ścienny własnoręcznie zrobiony i ozdobiony rozmaitymi bibelotami, a nawet z kostkami do gry. Wystarczy przygotować deseczkę w kształcie koła i wyznaczyć jej środek. Można to uczynić poprzez wycięcie z papieru koła (o takiej samej wielkości co deseczka), złożenie go na pół, następnie znów na pół. Po rozłożeniu środek koła wyznacza miejsce przecinania się linii składania papieru. Następnie wbija się w to miejsce pinezkę i przykłada dokładnie do deseczki (dbając, by papierowe koło leżało równo na desce), wbijając w nią przez papier pinezkę, która wyznacza środek koła. W tym miejscu należy wywiercić otwór, przez który będzie wystawał mechanizm poruszający wskazówkami. Następnie na deseczce (oklejonej wcześniej tapetą, kolorowym wydrukiem bądź pomalowanej farbą) wyznacza się za pomocą kątomierza kąty po 30 stopni - wyznaczą one miejsce poszczególnych godzin. Cyfry na własnoręcznie wykonanym zegarze ściennym można zastąpić kostkami domino, nawet małymi bibelotami typu ozdobne, niewielkie filiżanki. Należy pamiętać, aby przymocować je dokładnie mocnym klejem. Na koniec montuje się mechanizm zegara i przytwierdza do niego wskazówki.