Jak zwalczyć ból ucha

Ciepłe okłady, krople czy napary mogą pomóc szybko i skutecznie zwalczyć ból ucha spowodowany przeziębieniem oraz innymi infekcjami.

Ból ucha jest bardzo kłopotliwą dolegliwością, która dotyka wielu ludzi. Jest wiele przyczyn odczuwania dyskomfortu. Aby skutecznie zwalczyć ból ucha często nie wystarczą domowe sposoby, chociaż zawsze warto po nie sięgnąć. Jeśli po kilku dniach objawy nie ustąpią, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Przyczyny dyskomfortu
Aby skutecznie zwalczyć ból ucha, należy dowiedzieć się, co może być jego przyczyną. Najpopularniejszym powodem dyskomfortu jest po prostu przeziębienie. W chłodne dni należy ubierać czapkę lub ciepłą opaskę, która chroni uszy przed stanem zapalnym. Jeśli ból ucha występuje często, może być to spowodowane alergią, głównie na określony pokarm, na przykład nabiał, białko, orzechy czy mąkę. W tym przypadku należy udać się do specjalisty, który po wykonaniu odpowiednich testów zaleci kurację odczulającą. Kolejną przyczyną bólu ucha może być zła dieta. Spożywanie dużej ilości tłustego jedzenia może mieć wpływ na odczuwanie dyskomfortu w okolicach uszu. Konieczna jest wtedy zmiana odżywiania i zastosowanie się do zdrowej diety bogatej w witaminy i minerały. Ponadto ból ucha może być spowodowany zmianą ciśnienia, skaleczeniem, zapaleniem zatok, półpaścem usznym, a także zmianami w jamie ustnej. Często trudno jest jednoznacznie, samodzielnie zdiagnozować, co jest przyczyną dyskomfortu, albowiem przyczyn jest bardzo wiele, a nierzadko są one na pozór zupełnie niezwiązane z samym narządem słuchu.

Sprawdzone sposoby na ból
Wystarczy zwykła sól, aby zwalczyć ból ucha i usunąć wydzielinę, która może pojawić się podczas zapalenia i powodować dodatkowy dyskomfort. Podgrzać filiżankę z solą (na przykład w mikrofalówce czy piekarniku lub na patelni) i przesypać do woreczka zrobionego z gazy. Przykładać woreczek do ucha tak, aby mógł nasączyć się ewentualną wydzieliną i aby ogrzał obolałe miejsca. Kolejną metodę można stosować w początkowej fazie odczuwania bólu, czyli w pierwszych trzech dniach. Wystarczy wkropić do ucha odrobinę wody utlenionej. Inny sposób, który jest odpowiedni zwłaszcza przy obrzękach i opuchnięciu ucha to przykładanie bardzo ciepłych okładów (materiałową ściereczkę lub ręcznik zamoczyć w gorącej wodzie, ewentualnie z dodatkiem olejku eterycznego). Ciepło uśmierza ból i przynosi ukojenie. Powyższe sposoby należy stosować kilka razy w ciągu dnia. Można także zastosować specjalne krople, które są dostępne w aptece i wkropić je do ucha, zatykając je watką. Ponadto dobrym sposobem jest samodzielne wykonanie mieszanki, którą można wkrapiać do uszu. Należy przygotować łyżkę olejku migdałowego oraz po dwie krople eterycznych olejków – lawendowego, rumiankowego oraz herbacianego. Podgrzać mieszankę w małym naczyniu. Wkropić dwie krople do chorego ucha dwa razy dziennie. Pomocny okaże się także napar z szałwii, w którym należy moczyć waciki i wkładać je do ucha. Szałwia zmniejszy ból oraz złagodzi stan zapalny. Domowym sposobem który pomaga zwalczyć ból ucha jest także zastosowanie zwykłego spirytusu. Wystarczy nalać dwie krople na wacik i umieścić go w uchu. Można także podgrzać wcześniej spirytus, aby ciepło dodatkowo zmniejszało dyskomfort. Ponadto pomocne okaże się zewnętrzne wcieranie spirytusu w okolicach uszu.