Jak zwalczyć brodawki stóp

Brodawki stóp wywołane przez wirusy można zwalczyć zarówno konwencjonalnymi jak i alternatywnymi metodami leczenia.

Te uciążliwe i niewygodne narośla to nic innego jak grudkowa zmiana skórna, nazywana inaczej kurzajką. Jej występowanie powodują wirusy, a zarazić można się w bardzo łatwy sposób. Przyczyną nabycia brodawki na stopie jest najczęściej kontakt bosej stopy z zainfekowanym podłożem, na przykład na basenie. Z reguły nie są bolesne, lecz pojawienie się brodawek stóp w niekomfortowym miejscu może powodować ból. Mają skłonność do nawrotów, dlatego też profilaktyka jest bardzo ważna.

Konwencjonalne metody leczenia
Brodawki stóp należy leczyć, gdyż są zakaźne i rozprzestrzeniają się w bardzo łatwy sposób. Nie należy ich ścinać ani obrywać, gdyż ułatwia to ich rozsiew. Wiele sposób usuwania schorzenia pozwala wybrać te, które są w danej sytuacji najkorzystniejsze. Najpopularniejsza metoda to preparaty punktowe. Środki te najczęściej mają postać lakieru. Kuracja trwa średnio 7 tygodni, także trzeba być cierpliwym, ale również systematycznym, ponieważ przerwanie kuracji może spowodować jej niepowodzenie. Brodawki stóp występujące przy paznokciach oraz podeszwach najlepiej usuwać poprzez codzienne nakładanie maści zawierającej kwas salicylowy. Powoduje to niszczenie schorzenia, zabijając ją warstwa po warstwie. Wiele osób preferuje naturalne metody zwalczania tego uciążliwego problemu. Pomocny jest wtedy ekstrakt z łodygi glistnika, inaczej nazywanego jaskółczym zielem, oraz produkty bogate w witaminę A.

Alternatywne metody leczenia
Gdy konwencjonalne sposoby na pozbycie się brodawek stóp nie skutkują, bądź liczy się czas i precyzja, bardzo dobrym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów i specjalistycznych zabiegów. Krioterapia, czyli leczenie zimnem, pozwala na bardzo dokładne dojście w miejsce występowania problemu. Zabieg polega na wstrzyknięciu płynnego azotu lub podtlenku azotu, o temperaturze około -195 stopni Celsjusza, prosto do brodawki. Jest to bardzo skuteczna metoda. Inną, równie precyzyjną metodą jest usuwanie laserowe. Kurzajka jest wtedy niszczona silnymi promieniami lasera. Bardziej przystępną metodą jest wycinanie chirurgiczne. Polega na wycięciu brodawki skalpelem chirurgicznym bądź łyżeczką kostną. Należy zachować szczególną ostrożność usuwaniu kurzajek z okolic paznokcia, ponieważ w bardzo łatwy sposób można zniszczyć płytkę paznokciową.

Profilaktyka
Aby zapobiec złapaniu brodawek stóp należy przede wszystkim wzmacniać swój organizm. Chroni to nas przed złapaniem nie tylko wirusów powodujących kurzajki, ale także innych, groźnych chorób. Należy także unikać kontaktu z osobami zarażonymi, a także powstrzymywać się od naruszania brodawek stóp. Niezbędne będzie także korzystanie z obuwia na basenie, które uchroni stopę przed kontaktem z wirusami.