Jaka była moda lat 90 - tych?

Moda lat 90 - tych, ze swoim eklektyzmem fryzur i mnogością dodatków, stanowi ciekawy przyczułek na mapie współczesnego świata mody

Wytarte jeansy, neonowe kolory, obszerne sportowe bluzy i seriale takie jak "Beverly Hills 90210" czy "Dynastia" to symbole, którymi charakteryzowała się moda lat 90 - tych. Mówiono: "szalone lata 90", ale dla krajów, które dotknął kryzys, czas ten był pierwszą próbą istnienia w kapitalistycznej rzeczywistości. Czasem udało się dostać od rodziny z Niemiec czy Stanów paczkę z ubraniami wówczas modnymi. Moda lat 90 - tych była na pewno zwariowana, ale także zahaczała o kicz.

Trendy mody lat 90 - tych

Bardzo ważne było eksponowanie szerokich ramion poprzez poduszki w żakietach czy legginsy oraz skórzane kurtki modne do dziś. Moda lat 90 - tych zostawiła kilka hitów. Podstawą były intensywne barwy i duża ilość materiału oraz asymetryczne kroje. Na czasie były zwężane ku dołowi spódnico - spodnie z lejącego materiału, które dodatkowo musiały być za krótkie i czarne. Także (modne do dziś) - botki zamszowe. Moda lat 90 - tych pozostawiła naprawdę wiele ciekawych propozycji. Poprzecierane jeansy zestawiane były z kolorowymi, obszernymi bluzami z napisami i nadrukami albo bluzkami odkrywającymi pępęk. Najmodniejszymi zaś wzorami były zwierzęce motywy. W drugiej połowie lat 90. zaczęto nosić na nowo długie spódnice i sukienki w kwiatki, ogrodniczki i buty na koturnach.

Makijaż oraz fryzury lat 90

W latach 90 - tych powrócono do naturalnego makijażu. Najmodniejsze były barwy ziemi tzn. beże i brąz, które miały podkreślać kształt twarzy. Włosy zaś musiały być nieco wycieniowane, proste z pasemkami. Niesłychanie popularna była "fryzura na Rachel" noszona przez jedną z bohaterek filmu "Przyjaciele" - Jennifer Aniston. Kobiety wybierały także krótkie cięcie z tyłu a dłuższe na bokach i przodzie. We włosy wpinano kokardy w stonowanym kolorze albo zakładano opaskę.

Elegancja oraz dodatki jakie pozostawiła po sobie moda lat 90 - tych

Ówczesne elegantki ukochały sobie bluzki z wiązanymi przy szyi kokardami oraz dużą ilość srebra, złota i dużą ilość pasków, wisiorków i kolczyków. Właściwie dodatki były ulubionym elementem tamtych lat. Moda lat 90 - tych oferowała na wieczorne wyjścia proste brokatowe sukienki na ramiączkach. Innymi dodatkami, z którymi nie rozstawały się kobiety w tamtych czasach, to torby oraz plecaki. Torby mogły być plastikowe bądź z tworzywa sztucznego. Wszystko to deformowało nieco kobiecą figurę, zwłaszcza, gdy dobierano malutką torebeczkę do obszernej garsonki.