Jakie leżaki ogrodowe najlepiej kupić

Wybierając meble do użytku zewnętrznego, w tym leżaki ogrodowe, należy kierować się trwałością materiałów i wygodą.

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule może być bardzo trudna bądź wręcz niemożliwa. Wszystko bowiem zależy od naszych osobistych preferencji, sposobu przechowywania mebli ogrodowych i estetyki ogródka.

 

 

 

Drewno, metal, tkanina, plastik

Wyboru, z jakiego materiału powinny być nasze leżaki ogrodowe, powinniśmy dokonać po szczerej odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Jak często z nich korzystamy? Jak bardzo dbamy o sprzęt ogrodowy? Czy zdarza nam się zostawić go na zewnątrz podczas deszczu? Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na nie przeznaczyć?

  • Najtańszym, a jednocześnie zazwyczaj niezbyt estetycznym rozwiązaniem są meble plastikowe, bądź ze stalowych rurek malowanych proszkowo. Nie można oczekiwać od nich trwałości, z drugiej jednak strony ich wymiana nie jest dużym wyzwaniem finansowym. Można zostawić je na zewnątrz podczas deszczu, choć po jakimś czasie metalowe elementy mogą zacząć rdzewieć.
  • Sporo droższe, ale jednocześnie trwalsze i ładniejsze, są meble drewniane. Raczej nie powinno się ich jednak wystawiać na działanie skrajnych warunków atmosferycznych (mróz, deszcz). Pomiędzy drewnem i plastikiem znajduje się rattan, który właściwościami odpowiada drewnu, jest jednak od niego lżejszy i nie powinien być wystawiany także na zbyt silne słońce.
  • Najdroższe są meble z kutego metalu - bardzo często o wysokich walorach artystycznych. Należy szukać jedynie wyrobów krajowych producentów, gdyż meble z krajów azjatyckich zazwyczaj są nie spawane, a klejone, co wpływa na ich jakość. Nie można zatem sugerować się niską ceną podczas promocji w marketach. W każdym z powyższych typów mebli można spotkać materiał w roli siedziska - zazwyczaj jest to brezent lub inny wytrzymały rodzaj płótna. Należy zawsze sprawdzić jego wytrzymałość i sposób przymocowania do ramy leżaka.

Na siedząco, na leżąco
Przed zakupem każdego rodzaju mebli wypoczynkowych - czy chodzi o nową sofę, czy o leżaki ogrodowe - należy się do nich wcześniej "przymierzyć". Powinniśmy zatem usiąść, wstać, spróbować zmienić ustawienia (na przykład pochyłość oparcia). Często zdarza się bowiem, że dany mebel jest po prostu niewygodny - zbyt twardy, zbyt miękki, zbyt wąski. W leżakach z materiałowym siedziskiem najczęstszym problemem jest zapadanie się siedzącej na nim osoby, jeśli materiał jest zbyt słabo naciągnięty. Jest to szczególnie ważne, gdy wykorzystujemy leżaki ogrodowe często, ponieważ niewygodna pozycja nie pozostaje bez wpływu na zdrowie kręgosłupa. Ostateczny wybór mebli ogrodowych powinien zostać podjęty świadomie, by korzystanie z nich było przyjemnością, a nie udręką.