Jakie są koszty studiów w Polsce?

Koszty studiów stanowią główną przeszkodę w podjęciu decyzji o wysłaniu dziecka na uczelnię wyższą. Można sobie z tym poradzić, wybierając szkołę w odpowiedniej części kraju.

Wyjazd dziecka na studia do innego miasta to wielki powód do dumy dla rodziców, jednak ma on też swoje minusy. Najważniejszym jest to, jakie wydatki będą oni ponosić przez najbliższe lata, aby w wybranym mieście utrzymać swoje dziecko. Koszty towarzyszące studiom wskazują na to, że edukacja wbrew pozorom nie jest bezpłatna.

Duże miasta
Koszty studiów kształtują się w różnych częściach Polski różnie. Najwyższe są oczywiście w największych i najdroższych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Trójmiasto. Wynika to z tego, iż centra te są ośrodkami gospodarczymi naszego kraju, ludzie w nich żyjący mają stosunkowo wysokie dochody, przez co ceny usług w danych miastach są odpowiednie. Nie przekłada się to na portfel rodziców czy studentów, którzy nie pracują w danym mieście i mają niższe dochody. Największym problemem napływowych studentów jest znalezienie dobrego i niedrogiego mieszkania. To właśnie koszty wynajmu lokalu czy pokoju stanowią największy wydatek. Akademiki często nie są rozwiązaniem, gdyż ich ceny są niewiele niższe od stancji, a warunki są gorsze, szczególnie do nauki. Kolejny, najwyższy wydatek stanowi żywność. Podobnie jak z mieszkaniem, jej koszty są wyższe w dużych miastach. Trzeba wziąć też pod uwagę, że student będzie chciał zakosztować rozrywki, jaką oferuje mu nowe miejsce. Usługi są również bardzo drogie, tym droższe im bardziej popularne jest miasto. Student najwięcej wyda na imprezy, kino, ośrodki kulturalne, fryzjera i komunikację. Oprócz przyjemności do opłacenia są także niezbędne rzeczy jak literatura naukowa, internet, dojazdy do domu rodzinnego.

Małe miasta
Alternatywą mogą być mniejsze miasta, w których koszty studiów będą odpowiednio niższe. Dobrze jest, gdy dana miejscowość leży niedaleko od rodzinnego miasta, aby zmniejszyć koszty odwiedzin. Hamulcem przed wyborem mało popularnego miejsca jest mniejsza renoma uczelni. Takie ośrodki są jednak dobrym wyborem, gdy rodzice mają ograniczony budżet. Poziom nauczania tam wcale nie musi być niższy, za to jest na pewno bardziej opłacalny. Polska wschodnia oraz Kujawy są tego doskonałym przykładem. Uniwersytety w Toruniu czy Olsztynie cieszą się bardzo dobrą opinią, a studiowanie tam jest stosunkowo tanie. Mniej płacimy przede wszystkim za mieszkanie i żywność. Tańsza jest także rozrywka i usługi. Koszty studiów nie są tu tak dokuczliwe, a nawet jeśli nadal nie stać na nie rodziców, sam student może zaciągnąć specjalny kredyt, który na pewno będzie w stanie spłacić. Koszty studiów, jakie muszą ponosić rodzice często stanowią główny problem w podjęciu decyzji o wysłaniu dziecka na wymarzoną uczelnię. Warto rozważyć inny ośrodek nauki, o podobnych walorach, a tańszych kosztach utrzymania.