Jakie są objawy raka jamy ustnej?

Do wczesnych objawów raka jamy ustnej można zaliczyć bolesne zmiany w jamie ustnej, krwawienie, białe bądź czerwone plamki czy też opuchlizna dziąseł.

Rak jamy ustnej to nowotwór dotykający obszar ust, zazwyczaj dolnej wargi, oraz tylnej części gardła, ślinianek lub migdałków. Przyczynami tego typu nowotworu są palenie papierosów i picie alkoholu w tym samym przedziale czasowym. Dotyka to dużo częściej mężczyzn niż kobiety ze względu na ilość mężczyzn pijących nałogowo.

 

 

  • Objawy raka jamy ustnej

Rak jamy ustnej jest ciężki do wykrycia jeżeli dana osoba nie chodzi do dentysty, którzy to potrafią wykryć dany nowotwór biorąc pod uwagę wczesne symptomy mogące sugerować zmiany nowotworowe. Podstawowe objawy to: bolesne zmiany w obrębie jamy ustnej lub dziąseł, która nie goi się oraz krwawi przy każdym dotknięciu. Należy zgłosić się do lekarza, jeżeli wyczujemy bolesny guzek w obrębie policzka, nasza jama ustna jest obolała lub zdrętwiała, zauważymy białe lub czerwone plamki w całym obrębie jamy ustnej, w tym także języka, oraz gdy mamy wrażenie, że coś utknęło w gardle i uczucie to nie mija. Gdy jesteśmy właścicielami protez zębowych, a pojawi się uczucie niedopasowania i zauważy się spuchnięcie dziąseł oraz zmianę głosu to również skłania do wizyty u onkologa. Najlepszym rozwiązaniem byłoby niedoprowadzenie do powstania raka, poprzez unikanie palenia papierosów i picia alkoholu, a zwłaszcza żucia tytoniu, który ponad pięćdziesięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania. Dobre działania dla naszej jamy ustnej ma również spożywanie serów, warzyw i owoców ograniczających wytwarzanie kwasu, który atakuje naszą jamę ustną po każdym posiłku.

 

  • Jak leczyć raka jamy ustnej

Gdy jednak dojdzie lekarze specjaliści opracowują plan działania mający na celu usuniecie raka jamy ustnej operacyjnie oraz późniejsze leczenie radioterapią i/lub chemioterapią. wszystko uzależnione jest od stopnia rozwoju raka oraz objętych przez niego miejscach. Jak każda terapia radioterapia może wywoływać efekty uboczne. Mogą wystąpić: suchość śluzówek, jej podrażnienia i zmiany odczuwaniu smaku. Zarówno przed jak i po wykryciu raka jamy ustnej należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej używając szczoteczki o miękkim włosiu oraz nitki dentystycznej. Dobrze na jamę ustna wpływa też zwiększanie jej nawilżenia podczas żucia gumy bez cukru lub jedzenie cukierków. Ograniczajmy więc w ten sposób zachorowania na raka jamy ustnej.