Jaskra – co należy wiedzieć

W skutecznym leczeniu jaskry niezbędne jest odpowiednie i szybkie jej rozpoznanie, a to ma ścisły związek z wiedzą na temat jej rodzajów, trudności wykrycia oraz oceną ryzyka zachorowania.

Jaskra dotyka kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie i jest to trzecia z kolei przyczyna trwałej ślepoty. Niektóre osoby, chociażby z racji wieku, mogą być w grupie większego ryzyka zachorowalności na to schorzenie. Aby skutecznie radzić sobie w owym wrogiem wzroku, dobrze jest poznać jego strategię, czyli różne oblicza tej dolegliwości oraz zdobyć wiedzę o tym, jak ją zwalczać.

 

 

  • Rozpoznanie jaskry

Aby właściwie rozpoznać i leczyć jaskrę, trzeba zdawać sobie sprawę z jej różnych rodzajów. Najczęściej występuje tak zwana jaskra otwartego kąta przesączania. W skrócie mówiąc, polega ona na tym, że ciśnienie wewnątrzgałkowe oka wzrasta i niszczy włókna nerwowe znajdujące się z tyłu oka. Jeżeli stwierdzono u ciebie wysokie ciśnienie śródoczne, pamiętaj, że może być ono oznaką rozwoju jaskry. Z kolei inny jej typ - jaskra zamkniętego kąta przesączania, również ma związek ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale w tym przypadku jest on gwałtowny, co powoduje zazwyczaj nagły ostry ból oka, niewyraźne widzenie, a także nudności. Należy wtedy natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej i rozpocząć leczenie, bo w przeciwnym razie dojdzie do utraty wzroku. Następnym rodzajem jaskry jest jaskra wtórna, która dotyka osoby cierpiące na takie schorzenia, jak katarakta albo nowotwory bądź też inne problemy ze wzrokiem.
Czwarty typ jaskry, dotyczący niewielu osób, to jaskra wrodzona (dziecięca). Objawia się ona tym, że dziecko, niekiedy nawet tuż po narodzeniu, ma powiększone gałki oczne i światłowstręt.

 

  • Podstępne schorzenie

Niestety, na ogół jaskra nie wywołuje żadnych objawów, nawet gdy jest zaawansowana, a w przypadku dzieci czasem się mówi, że są po prostu mało zdolne. Poza tym żadne badanie nie jest w stanie wykazać jaskry ze stuprocentową pewnością. Okulista może jednak stwierdzić, jakie jest ciśnienie płynu w gałce ocznej. Niemniej niektórzy chorują na jaskrę przy normalnym ciśnieniu śródocznym, dlatego konieczne są inne badania, na przykład pola widzenia.

 

  • Ryzyko zachorowania

Najbardziej zagrożone tą chorobą wzroku są osoby po 45. roku życia, w których rodzinie stwierdzono przypadki jaskry, które są krótkowidzami, chorują na cukrzycę, nadciśnienie, doznały urazu oka albo stosują kortykosteroidy (na przykład w astmie). Wówczas należałoby poddawać się badaniom na jaskrę raz w roku. Inne osoby powinny to czynić profilaktycznie co cztery lata. Leczenie jaskry natomiast często polega na stosowaniu odpowiednich kropli do oczu lub zabiegach promieniem laserowym. Najistotniejsze w zwalczaniu tego schorzenia są: nielekceważenie jego objawów, wczesna diagnoza i ścisłe trzymanie się wskazówek lekarza.