Jeden dzień w Londynie

By maksymalnie wykorzystać dzień w Londynie, trzeba sprawnie przemieszczać się z miejsca na miejsce i z góry wiedzieć co i kiedy zobaczyć.

Londyn to pierwsze pod względem powierzchni i trzecie pod względem ludności miasto Europy. Zwiedzenie go w całości w jeden dzień staje się więc niemożliwe. Jednak optymalizując kolejność zwiedzania oraz sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce można od rana do wieczora zobaczyć większość głównych atrakcji tego pięknego miasta i spędzić niezapomniany dzień w Londynie.

Plan na przedpołudnie

Ze względu na korki i opłaty za wjazd autem do centrum, najlepiej wybrać się na dzień w Londynie pociągiem. Kupując bilet poprośmy o taki wraz z metrem na główne strefy. Lądujemy wtedy na stacji King's Cross lub Marylebone. Choć obie to jednocześnie stacje metra, najlepiej wybrać tę drugą, co ułatwi dalszą podróż po mieście. Większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Londynu od muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Ze względu na poranne kilkugodzinne kolejki do wejścia, najpierw najlepiej udać się brązową linią metra do stacji Waterloo, skąd pięciominutowym spacerem dojdziemy pod London Eye nad Tamizą. Następnie skierujmy się w stronę widocznego po drugiej stronie rzeki Big Bena i The Houses of Parliament. Tuż obok znajduje się katedra Westminster Abbey, miejsce koronacji i ślubów brytyjskiej rodziny królewskiej. Teraz skierujmy się w ulicę Storey's Gate, a u jej końca w lewo w Birdcage Walk, którą dojdziemy do Pałacu Buckingham. Po obejrzeniu siedziby królowej, cofnijmy się ulicą Birdcage Walk około 300 metrów, gdzie po prawej będzie dojście do stacji metra St. James's Park. Tutaj wsiadamy w linię zieloną lub żółtą i jedziemy w kierunku stacji Tower Hill, w pobliżu której znajduje się historyczna The Tower of London oraz jedna z wizytówek miasta, most Tower Bridge.

Popołudnie i wieczór

Jest to dobry moment na pomyślenie o lunchu lub obiedzie w okolicy. Następnie, udajemy się z powrotem na stację metra Tower Hill i ponownie wsiadamy do linii żółtej lub zielonej, tym razem jadąc w stronę stacji South Kensington, na której przesiądziemy się na linię niebieską w kierunku stacji Knightsbridge. Tuż obok niej znajduje się największy i najsłynniejszy sklep świata, czyli Harrods. Po godzinie siedemnastej czas udać się do Madame Tussauds. Z tej samej stacji jedziemy linią niebieską na Green Park, a tam przesiadka na linię srebrną do Baker Street. Po wizycie w muzeum, gdy mrok zapada nad Londynem, warto przejchać z Baker Street brązową linią metra na Piccadilly Circus, czyli do dzielnicy neonów niezliczonych teatrów, klubów i sklepów. Wieczorny spacer po tym ruchliwym i tętniącym życiem centrum będzie idealnym zakończeniem dnia w Londynie.