Jesienne prace plastyczne - pomysły

Kompozycje z liści, figurki z kasztanów i żołędzi, prace z jarzębiny – jesień dostarcza licznych materiałów na jesienne prace plastyczne.

Kasztany, żołędzie, kolorowe liście, szyszki oraz czerwone owoce jarzębiny są nieodłącznymi atutami jesieni. Można je nie tylko podziwiać, ale również tworzyć z nich jesienne prace plastyczne, które zimą będą przypominały zapach rozgrzanej słońcem przyrody.

 

  • Kompozycje z liści

Wielobarwne liście, które jesienią spadają z drzew można wykorzystać do sporządzenia pięknych kompozycji. Do ich przygotowania będą potrzebne liście z wielu drzew, różnej wielkości i koloru - najlepiej wysuszone w książkach, plastelina oraz jedna szyszka. Z plasteliny należy utworzyć prostopadłościan o wymiarach 2/4/0,5 centymetra. Trzeba położyć go tak, aby najkrótszy bok stanowił wysokość, a najdłuższy szerokość. Teraz należy układać kompozycję, wbijając końce liści w miękką plastelinę. Kiedy bukiet będzie już gotowy, trzeba zasłonić plastelinową podstawkę oraz końce liści szyszką pomalowaną bezbarwnym lakierem do paznokci. Z żółtozłocistych, nieuschniętych liści klonu można wykonać kwiat róży, który po przytwierdzeniu do patyczka bądź drutu będzie wyglądał w wazonie ładniej niż sztuczne kwiaty.

 

  • Figurki z kasztanów i żołędzi

Do wykonania jesiennej pracy plastycznej z kasztanów i żołędzi będą potrzebne wykałaczki bądź zapałki, kasztany, żołędzie, plastelina, gwóźdź oraz nóż. Należy wybrać nieduży żołądź (najlepiej z „czapeczką”) oraz znacznie większy kasztan, nakłuć je gwoździem i połączyć, wkładając w otwory krótką wykałaczkę. To będzie głowa i tułów ludzika. Na kasztanie trzeba zainstalować ręce oraz nogi z wykałaczek. Przeciąć żołądź wzdłuż na połówki i założyć je na wykałaczki – nogi płaską stroną do dołu. Dzięki temu zabiegowi ludzik będzie stał. Z plasteliny można zrobić oczy, usta i nos. Warto również pokusić się o wykonanie dla ludzika plastelinowego ubrania. W podobny sposób można tworzyć też figurki zwierząt.

 

  • Prace z jarzębiny

Do wykonania jesiennej pracy plastycznej z jarzębiną będzie potrzebna biała kartka, duży kawałek tektury (może być bok pudełka) klej, szpilki, ołówek, korale jarzębiny oraz ususzone w książce liście. Kartkę należy nakleić na tekturę. Gdy klej wyschnie, naszkicować na kartce kontur liścia klonu, a następnie na ołówkowej linii przypinać szpilkami korale jarzębiny. Z suchych liści układa się ramkę dookoła kartki i przymocowuje ją klejem. W podobny sposób można tworzyć inne obrazki, niekoniecznie z motywami jesiennymi. Nawleczone na nitki korale jarzębiny warto też ułożyć w kompozycję przypominającą kiść winogrona.