Jeśli nurkowanie, to tylko na Barbados

Barbados to wyspa położona na Morzu Karaibskim, otoczona pięknymi rafami koralowymi. Jest ona rajem dla turystów, wielbicieli nurkowania i surfowania.

Barbados to państwo leżące na Morzu Karaibskim, należące do archipelagu Małych Antyli. Znajduje się ono na wyspie o tej samej nazwie i ma powierzchnię 431 kilometrów kwadratowych. Nazwa państwa pochodzi z języka portugalskiego. Osadnicy którzy przybyli, aby zasiedlić to terytorium, zauważyli licznie rosnące figowce, które posiadały bardzo rozrośnięte korzenie – dlatego nazwali te drzewa brodatymi (os barbados). Po pewnym czasie nazwa charakterystycznej rośliny przyjęta została jako nazwa państwa.

Historia wyspy

Historycy szacują, że wyspa Barbados zamieszkana została już ponad 4000 lat temu przez przybyłe ze stałego lądu indiańskie plemię Arawak. W XV wieku odkryta ona została przez portugalskich marynarzy, wówczas jednak nie została przez europejczyków zasiedlona. Dopiero w 1627 roku angielscy koloniści zamieszkali na stałe na wyspie, założyli też na niej pierwszą osadę – Holetown. W późniejszym czasie władzę na wyspie przejęli Holendrzy, którzy założyli tam plantacje sprowadzonej z Brazylii trzciny cukrowej. Ostatecznie rządy na wyspie powróciły jednak do rąk Brytyjczyków. Jej mieszkańcy nigdy się z tym nie pogodzili i stale starali się o uzyskanie autonomii, co udało się w roku 1966. Od tego czasu Barbados funkcjonuje jako niezależne państwo. Mimo to kraj pozostaje oficjalnie we Wspólnocie Narodowej Wielkiej Brytanii. Jego stolicą jest miasto Bridgetown. Największą grupę spośród około 260 tysięcy mieszkańców stanowią Murzyni, potomkowie sprowadzonych niegdyś na wyspę niewolników.

Klimat i turystyka na wyspie

Barbados to wyspa pochodzenia koralowego. Spośród wszystkich wysp należących do Małych Antyli, jest ona najbardziej wysunięta na wschód. Takie położenie ma istotny wpływ na panujący na niej klimat. Od zachodu otaczają ją ciepłe wody Morza Karaibskiego, zaś od wschodu znacznie zimniejsze wody Oceanu Atlantyckiego. Takie połączenie przyczynia się do tego, że w okresie letnim występują na niej liczne huragany i cyklony. Wyspa jest rajem dla turystów, a to ze względu na panujący na niej tropikalny klimat – niemal zawsze jest na niej piękna pogoda i wysoka temperatura. Piękne plaże, otaczające dużą część wyspy stanowią idealne miejsce na wypoczynek. Jedną z największych atrakcji jest wspaniała rafa koralowa. Wielbiciele nurkowania mogą zachwycać się jej pięknem, pływając w czystej, przejrzystej wodzie. Można także podziwiać ją pływając łodzią z przeszklonym dnem. Wyspa jest również doskonałym miejscem dla fanów surfowania, gdyż dość silne wiatry powodują powstawanie fal idealnie nadających się do uprawiania tego sportu.