Jezioro Asfaltowe atrakcją Trynidadu

Jezioro Asfaltowe to niebywałe zjawisko przyrody, które przyciaga i zdumiewa setki turystów odwiedzająych jedną z wysp archipelagu Małych Antyli.

Słynne jezioro znajduje się na wyspie Trynidad, należącej do Trynidadu i Tobago – wyspiarskiego państwa położonego u brzegów Ameryki Południowej. Tamtejsze Jezioro Asfaltowe stanowi miejsce wyrzutu naturalnego asfaltu z głębi ziemi, który na jej powierzchni pojawia się w postaci półpłynnej emulsji.

Geneza i położenie jeziora asfaltowego

To niezwykłe zjawisko natury leży niedaleko miasta Le Brea – pięciotysięcznego ośrodka wydobywczego naturalnego asfaltu, położonego na brzegu Morza Karaibskiego. Istnieje kilka różnych teorii dotyczących genezy powstania jeziora. Jedna z nich mówi, że misa jeziorna, czyli naturalnie wklęsła struktura terenu wypełniona wodą, powstała na skutek gwałtownego wydobycia się z wnętrza ziemi błota i gazów. Następnie zalegająca płytko pod powierzchnią misy ropa, w trakcie przedostawania się do wody, przeszła w wyniku skomplikowanych procesów chemicznych swoiste przeobrażenie. Traci ona lotne sadniki, utlenia się i polimeryzuje. W wyniki tych procesów powstaje czysty naturalny asfalt. Jezioro Asfaltowe niedaleko Le Brea, powstałe przed ponad 50 milionami lat, jest jednym z największych i najbardziej różnorodnych pod względem zachowania skamieniałych roślin i zwierząt. Jest to zatem kolejny powód do odwiedzanie wysypy, która wabi równikowym klimatem, bogactwem flory i fauny (ponad 260 gatunków ptaków) oraz malowniczymi Górami Karaibskimi.

Jezioro Asfaltowe – odkrycie i charakterystyka

Pierwszym europejczykiem, który usłyszał o fakcie istnienia tak niezwykłego jeziora był Sir Walter Raleigh. Ten angielski pisarz i żeglarz, oraz faworyt ostatniej z rodu Tudorów Elżbiety I-szej, zasłynął jako organizator ekspedycji do Ameryki Północnej, w celu odnalezienia legendarnego El Dorado. Odkrywca, przybywając na brzeg niezwykłego jeziora, po dłuższej analizie substancji unoszącej się na jego tafli zdał sobie sprawę, że można ją wykorzystać jako surowiec uszczelniający statki. Turyści odwiedzający do teraz jezioro mogą zaobserwować wydobywający się z głębi ziemi asfalt, który tworzy płaty o ciemnoszarej barwie. Równikowy klimat sprzyja częstym opadam, więc pomiędzy plamami asfaltu na tafli jeziora często zbiera się deszczówka. Asfalt wydobywający się spod skorupy na dnie jeziora, wędruje od jego środka do brzegów. W wyniku tego zjawiska Jezioro Asfaltowe jest w ciągłym ruchu. Wydzielaniu asfaltu często towarzyszy charakterystyczny bulgot. Atrakcją może być też możliwość "chodzenia" po wodzie. Gorące słońce w Trynidadzie w niektórych miejscach spieka powierzchnie tak bardzo, że możliwe jest chodzenie po jej stwardniałej skorupie. Jezioro Asfaltowe rozciąga się na obszarze 46 hektarów, a głębokość asfaltowej toni sięga nawet 106 metrów.