Kamera szpiegowska: rodzaje i możliwości zastosowania

Kamery szpiegowskie mogą okazać się pomocne zarówno w postępowaniu sądowym, jak i podczas opieki nad dzieckiem.

Typowa kamera szpiegowska składa się z miniaturowych chipów - zapisujących dane bezpośrednio w pamięci urządzenia - i baterii litowej. Wiele urządzeń posiada również miejsce na kartę SD, dzięki której można nagrywać znacznie dłuższe filmy. Żeby obejrzeć nagranie wystarczy podłączyć kamerę do komputera poprzez port USB.

W zegarku i w guziku

Dzięki rozwojowi technologii ceny kamer szpiegowskich znacznie spadły. Obecnie użycie nawet najtańszego modelu gwarantuje przejrzysty, kolorowy obraz. Standardem jest również automatyczny balans bieli oraz równoczesne nagrywanie dźwięku. Parametry, które wyróżniają poszczególne modele to pojemność pamięci, prędkość nagrywania, rozdzielczość czy odporność na warunki atmosferyczne. Istnieje wiele rodzajów kamer szpiegowskich, jednym z nich są tak zwane ukryte kamery szpiegowskie, wbudowane w obiekty codziennego użytku takie jak budzik, rzeźba czy golarka. Kolejnym rodzajem są kamery, które można nosić przy sobie – zwykle ukryte w pasku, zegarku, oprawce okularów lub guziku. Za pomocą kamer pracujących w trybie on line, mogących nawiązać połączenie z Internetem możemy śledzić na bieżąco co dzieje się w danym pomieszczeniu. Wysokiej klasy urządzenia są wstanie nadawać obraz do każdego komputera podłączonego do sieci, nie zależnie od odległości. Na rynku dostępne są również bezprzewodowe kamery szpiegowskie, które są bardziej dyskretne i lepiej działają na duże odległości oraz na zewnątrz budynków. Jedną z modyfikacji wymienionych typów są kamery umożliwiające nocne nagrania, które przesyłają obraz do odbiornika przekształcającego światło i kolory tak aby obraz był czytelny.

Podczas rozprawy sądowej

Niewielkie rozmiary oraz możliwość rejestracji dobrej jakości dźwięku i głosu pozwalają na różnorodne zastosowania kamer szpiegowskich. Urządzenia są często instalowane jako część systemu ochrony domu lub miejsca pracy. Kamera szpiegowska sprawdza się również, gdy chcemy dowiedzieć się, co robi niania naszego dziecka czy sprzątaczka lub pracownicy w firmie. Ponadto, kamery szpiegowskie mogą okazać się przydatne podczas opieki nad dzieckiem lub starszą osobą. Nagrania z prywatnych kamer stanowią również twardy dowód w postępowaniu sądowym i wyjaśniającym, na przykład w sprawie rozwodowej. Tego typu nagrania niejednokrotnie pozwoliły na rozstrzygnięcie sporu biznesowego. Kierowcy z kolei używają rejestratorów samochodowych, dzięki którym można ustalić winną stronę wypadku samochodowego. Są one również przydatne podczas kontroli pracowników, gdyż rejestrują rzeczywisty czas pracy kierowcy. Kamery szpiegowskie mogą być pomocne również w mniej poważnych sprawach – pozwalają zbadać miejsca, które ciężko jest zobaczyć za pomocą własnych oczu. Dzięki nim można na przykład ustalić, co znajduje się za ciężkim regałem, którego przesunięcie wymaga dużego wysiłku. Urządzenia mogą również urozmaicić wiele zabaw lub, ze względu na małe rozmiary, okazać się przydatne podczas nagrań sportów ekstremalnych z perspektywy sportowca. Niezależnie od zastosowania, należy pamiętać, że upublicznianie wizerunków osób trzecich bez ich zgody jest niezgodne z prawem.