Kąpiele solankowe

Podczas kąpieli zanurzone zostają w wannie znaczne partie ciała. Zatem powierzchnia i moc oddziaływania bodźców kąpielowych na nasz organizm jest duża.

Możemy stosować też kąpiele częściowe w sytuacji, gdy chcemy poddać działaniu tylko wybrane miejsca np. pocące się dłonie czy stopy, albo marznące nogi, czy też swędzące ręce. Gdy w domu nie ma wanny znakomite efekty kąpielowe możemy uzyskać mocząc tylko nogi.

W takiej sytuacji łatwiej jest uzyskać większe stężenie roztworu kąpielowego, a nadto można znacznie podnieść jego temperaturę. Już nasze babcie w profilaktyce przeziębień i grypy stosowały moczenia nóg w gorącym roztworze soli i bezpośrednio po tym udanie się do łóżka. W wyniku takiego zabiegu organizm opuszczą poprzez stopy toksyny a rozgrzanie ciała ułatwi unieszkodliwienie wirusów i bakterii, a tym samym obronę przed infekcją.

Kosmetyczne
Celem takiej kąpieli jest odżywienie, nawilżenie i oczyszczenie skóry. Kąpiel taka przyczyni się także do wygładzenia zmarszczek, likwidacji rozstępów, wyprysków i cellulitu. Wykonywana może być w salonach kosmetycznych, farmach piękności, ośrodkach wellness i SPA a nawet w warunkach domowych. Kąpiele wykonywane są najczęściej w roztworach o stężeniu soli od 0,5 do 1,5 % w zależności od potrzeby zastosowania, rodzaju skóry: czy jest sucha czy tłusta, oraz od właściwości osobniczych. Czas trwania kąpieli wynosi od 10 do 30 minut, a temperatura roztworu 37 do 39 st. C

Rodzajem częściowej kąpieli kosmetycznej jest moczenie rąk i nóg w trakcie manikiuru i pedikiuru. Solanka wówczas nie tylko idealnie zmiękczy skórę, ale także odżywi i wzmocni paznokcie, a minerały termalne przyniosą także efekty grzybobójcze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Kuracje detoksykacyjne i odchudzające wykonywane są zawsze w roztworach solnych o stężeniu powyżej l %. Kąpiele likwidujące przykry zapach potu zalecane są w stężeniach min. 3 %. Kąpiele dla skóry trądzikowej, pokrytej ranami, czyrakami, wypryskami, z ropiejącymi i nie gojącymi się ranami, a także przy łuszczycy możemy wykonywać w stężeniu nawet do 6 %.

Mineralne

Jest to rodzaj kąpieli kosmetycznej podczas której nie chodzi o wyeliminowanie jakiegoś defektu skórnego, ale jest to działanie typowo profilaktyczne. Celem jest właściwe nawilżenie, ujędrnienie i odżywienie skóry, aby opóźnić proces jej starzenia. Znaczące efekty stosowania uzyskamy wlewając do wanny po l szklance solanki termalnej do każdej kąpieli.

Lecznicze

Wykonywane są w sanatoriach, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych. W warunkach domowych można wykonywać kąpiele wspomagające leczenie, oraz profilaktyczne. Już dodanie 1/2 szklanki solanki termalnej do każdej kąpieli przyniesie znaczne efekty w profilaktyce schorzeń gardła, a klimat w łazience upodobni się do nadmorskiego. Efekty lecznicze uzależnione są od rodzaju schorzenia, jego zaawansowania, dotychczasowej terapii, stężenia roztworu kąpielowego, temperatury kąpieli i długości jej trwania. Zabiegi takie najlepiej jest wykonywać w roztworach o większym stężeniu nawet ok. 5 % soli i w takich przypadkach należy je skonsultować z lekarzem. Kąpiele wykonuje się w temp. 36 - 38 st. C w seriach po 10, wykonywanych co drugi dzień 2 razy do roku, lub jednorazowo w okresie nasilenia objawów chorobowych.

Aromatyczne

Kąpiele aromatyczne można łączyć z kąpielami solankowymi. Zwiększy się wówczas ilość bodźców działających na organizm.

Hydromasaż

W domach pojawia się coraz więcej wymyślnych urządzeń kąpielowych. Stosowanie solanki do kąpieli w wannach z hydromasażem podniesie walory i atrakcje kąpieli. Ponieważ efekty masażu wodnego zwiększają działanie bodźców kąpielowych stosować można mniejsze ilości solanki.

Obalamy mity

Sól wysusza skórę

Mit ten powstał w wyniku obserwacji organizmu po kąpielach morskich, gdy po wyjściu z morza wysychająca woda pozostawiała na ciele drobiny soli, które wysuszały skórę i wywoływały dyskomfort jej “ściągania”. Natychmiastowy prysznic eliminuje efekt wysuszania. Pamiętać należy także o tym, że kąpiel morska zasadniczo różni się od kąpieli w wannie różnicą temperatur. Zimna kąpiel powoduje zaciśnięcie się porów skóry co czasami przyjmuje postać tzw. gęsiej skórki. W takim wypadku woda znacznie słabiej przenika przez skórę. Natomiast ciepłe kąpiele powodują otwarcie się porów skóry i stymulują proces wymiany jonowej podczas którego, organizm opuszczają produkty przemiany materii a wchłaniane są woda razem za znajdującymi się w niej minerałami. Mogą sporadycznie występować skłonności osobnicze do nadwrażliwości na sól i wysuszenie skóry po kąpieli. W takich wypadkach należy dokładnie spłukiwać ciało, zmniejszać stężenie roztworu kąpielowego lub stosować po kąpieli balsamy nawilżające.

Mineralizacja organizmu przez skórę - to niemożliwe

Skóra jest naszym największym organem. Oprócz innych ważnych funkcji pełni ona rolę organu wydalniczego z organizmu rozmaitych produktów przemiany materii, przyczyniając się tym samym do jego detoksykacji. Skóra także pochłania z otoczenia niezbędne jej produkty i minerały. Ta jej właściwość powoduje, że wiele artykułów farmaceutycznych podawane jest w formie plastrów naklejanych na skórę, gdzie substancja czynna powoli przenika z plastra do organizmu. Podobnie podczas kąpieli z wody przenikają do naszego ciała na zasadzie wymiany jonowej minerały i mikroelementy niezbędne naszemu organizmowi do życia. Zjawisko to zachodzi znacznie bardziej intensywnie, gdy stężenie roztworu kąpielowego przekracza nasze stężenie fizjologiczne soli wynoszące 0,9 %.

Zatem podnosząc stężenie roztworu kąpielowego np. do 3 % wywołujemy proces intensywnej wymiany jonowej, podczas którego organizm opuszczają produkty przemiany materii oraz toksyny a wchłaniane są potrzebne organizmowi substancje i minerały. Następuje zatem odżywienie organizmu z pominięciem i bez obciążenia przewodu pokarmowego. Gdy układ potrzebuje pewnych minerałów, na zasadzie przyciągania ładunków elektrycznych, bez naszej wiedzy i woli, organizm przeprowadza reakcje chemiczne, które powodują wnikanie tych minerałów z roztworu kąpielowego poprzez skórę do organizmu. Ponieważ w produktach, które spożywamy, stwierdzany jest brak wielu niezbędnych do życia mikropierwiastków, można ten brak uzupełnić także poprzez kąpiel, jednakże pod warunkiem, że woda w której się kąpiemy będzie zawierała te minerały. Ponieważ zwykła woda gospodarcza nie posiada zbyt dużego bogactwa minerałów zalecane jest stosować nawet do każdej kąpieli takie produkty mineralne jak sól czy solanka termalna.

Wszystkie sole zawierają jod

Mit ten bierze się z tego, że sól spożywcza najczęściej jest jodowana. Jednakże jod z upływem czasu utlenia się i przechodzi do atmosfery zwłaszcza jeśli sól nie jest przechowywana w szczelnych pojemnikach. Także dodawanie soli do gotujących się potraw powoduje, że pod koniec gotowania większość jodu wyparuje lub zostanie odcedzona np. z gotowanych ziemniaków. W wypadku soli kąpielowych sprawa wygląda nieco inaczej. Sole tzw. kosmetyczne to w większości zwykła jałowa sól kuchenna (NaCl) bez dodatku jakichkolwiek składników mineralnych. Do soli tych dodaje się natomiast komponenty koloryzujące i zapachowe, które niestety w wielu wypadkach mogą działać alergizujące. Niektóre dostępne na rynku sole kąpielowe zawierające bardzo bogatą mineralizację.

Najbardziej znane to Sól Bocheńska, Kłodawska, z Morza Martwego. Producenci na opakowaniach tych soli najczęściej podają mineralizację. Z porównania tych danych wynika np.: że sól Kłodawska i z Morza Martwego właściwie w swym składzie praktycznie nie zawierają jodu - są to sole magnezowo - potasowe. Sól Bocheńska oznaczona jako jodowo-bromowa w swym składzie zawiera 300 mg jodu na kilogram podczas, gdy sól termalna ma 3 x więcej. Należy zatem dokładnie porównywać dane znajdujące się na opakowaniach a nadto pamiętać o przechowywaniu soli zawierających jod w szczelnych pojemnikach przeciwdziałającym ulatnianiu jodu. Na rynku pojawiają się ostatnio rozmaite sole morskie, które niestety w swym składzie zawierają niewiele jodu. Nadto należy rozważyć ich stosowanie biorąc pod uwagę poziom zanieczyszczenia wód morskich.

Lepiej stosować sole niż solankę

Sole kąpielowe powstają w większości w wyniku krystalizacji soli w procesie gotowania solanki. Podczas gotowania wiele cennych składników mineralnych ulega odparowaniu oraz ulatnia się do atmosfery a inne z kolei łączą się w wyniku reakcji chemicznych w nowe skomplikowane związki, które nie muszą być rozpoznane i dobrze przyswajalne przez organizm. W solance, która powstała i ukształtowała się przed milionami lat minerały w niej zawarte znajdują się w stanie równowagi i są lepiej przyswajalne przez organizm. Nadto należy pamiętać o tym, że solanka ta wydobywana jest z głębokości 500 m. co uchroniło ją od wszelkich zanieczyszczeń przemysłowych i środowiskowych. Oczywiście 1 litr solanki posiada niniejszą mineralizację niż l kg soli jednakże w wielu wypadkach stosowanie solanki może przynieść lepsze efekty niż soli z uwagi na jej lepszą przyswajalność. Sól należy stosować w tych wypadkach, gdy konieczne jest większe stężenie minerałów, a więc najczęściej, gdy chcemy wykorzystać jej walory wspomagające leczenie.

Wystarczy stosować sole kosmetyczne

Sole te ponieważ zawierają w swym składzie w większości jedynie jałowy chlorek sodu (NaCl) + komponenty koloryzujące i zapachowe nie spełnią roli odżywienia, nawilżenia i regeneracji skóry. Ich walory ograniczają się do zmiany pH wody i jej zmiękczenia co już samo w sobie może być korzystne.

Sól szkodzi

Wiele jest publikacji, które podnoszą szkodliwy wpływ soli na zdrowie ludzi np. na powstawanie nadciśnienia tętniczego i w konsekwencji propagują ograniczenie jej spożywania. Nie spotyka się natomiast publikacji kwestionujących kosmetyczne i lecznicze walory soli stosowanych do kąpieli. Przeciwnie w ostatnim okresie następuje niebywały rozwój kosmetologii i balneologii poprzez powstanie nowej mody na wellness i SPA z wykorzystaniem naturalnych produktów uzdrowiskowych. Wpływ kąpieli solankowych na odpowiednie nawilżenie skóry, redukcję cellulitu czy innych dolegliwości skórnych nie jest kwestionowany. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie ma jedynej uniwersalnej skutecznej dla wszystkich metody postępowania. W jednych wypadkach skuteczność pewnych zabiegów czy kuracji jest ogromna w innych może być znikoma. Mogą się zdarzyć wypadki, gdy w wyniku pewnych właściwości czy skłonności indywidualnych kąpiele solankowe mogą działać alergicznie lub nadmiernie wysuszać skórę. Należy wówczas stosować po kąpieli balsamy nawilżające albo zmniejszać stężenie roztworu kąpielowego.

Jod szkodzi

Dzienna dawka zapotrzebowania człowieka na jod wynosi 20 mikrogramów. Niektórzy sądzą, że dostarczenie do organizmu większej ilości może wywołać negatywne konsekwencje zdrowotne. Jednakże podczas badań naukowych wykazano, że jod nie jest kumulowany w organizmie lecz jego nadmiar jest wydalany.

mydłoGdyby tak nie było to szczególnie narażeni na przedawkowanie jodu byliby marynarze, rybacy czy też ludzie spożywający duże ilości owoców morza, które jak wiadomo zawierają w swym składzie wiele jodu, a także zamieszkujący na wybrzeżach lub wyspach. Tymczasem można zaobserwować statystyczną prawidłowość, że społeczeństwa wyspiarskie jak np. Japończycy, w których diecie dużą rolę odgrywają owoce morza są okazem zdrowia i długowieczności. Największy odsetek zdrowych starszych ludzi w każdym przedziale wiekowym jest właśnie w Japonii w tym najwięcej stulatków.

Brom szkodzi

Brom w przeciwieństwie do jodu kojarzy się ludziom negatywnie. Źródeł tego niektórzy dopatrują się w tym, że był on stosowany do obniżania napięcia seksualnego w pewnych środowiskach zamkniętych jak wojsko czy więzienia. Jednakże w tych wypadkach stosowany on był drogą pokarmową i w bardzo dużych dawkach. Obecnie następuje prawdziwa rehabilitacja tego pierwiastka. Doceniono szczególnie jego rolę w schorzeniach płuc i dróg oddechowych. Ponieważ pod jego wpływem następuje rozszerzanie oskrzeli stanowi on skład wielu leków przeciw astmie. Drugim bardzo istotnym walorem bromu jest to, że w sposób delikatny łagodzi on napięcie nerwowe, niepokój i stres. Szczególnie cenną właściwością jest w tym wypadku ułatwianie zasypiania i pewność spokojnego snu w nocy.

Po jod jedziemy nad morze

Najlepszą możliwość wdychania jodu mamy oczywiście nad morzem. Ale niestety tylko w strefie bezpośrednio nadmorskiej a właściwie tylko na plaży. Im dalej od morza tym ilość jodu w atmosferze gwałtownie maleje i np. kilka kilometrów od morza będzie go tyle co w centrum Warszawy. Ponieważ w badaniach naukowych stwierdzany jest niedobór jodu u znacznej populacji Polaków zwłaszcza dzieci, wskazanym jest podjęcie działań zapobiegawczych.

Jod wchłaniany jest do organizmu drogą pokarmową, wdychany z atmosfery i poprzez skórę w trakcie kąpieli. Już stosując 1/2 szklanki solanki na każdą kąpiel osiągniemy znaczny efekt profilaktyczny, gdyż jod wchłaniany będzie przez skórę nadto na czas kąpieli w łazience będzie panował klimat bardzo zbliżony do nadmorskiego.

Jem sól jodowaną

Aby zapobiegać niedoborom jodu w wielu krajach wydano przepisy nakazujące np. jak w Polsce jodować sól, czy jak w Niemczech dodawać jod do pieczywa. Pamiętać jednak należy o tym, że wiele osób ogranicza spożycie soli a więc i jodu, a nadto sól najczęściej kupowana jest w dużych l kg opakowaniach i wystarcza na bardzo długi okres czasu. Podczas przechowywania jod się utlenia i ulatnia do atmosfery, a w samej soli pozostaje go znikoma ilość. Aby zapobiegać ucieczce jodu należałoby solić potrawy tuż przed spożyciem a nie podczas gotowania.

Nie stosuję bo nie mam wanny
Brak wanny nie przekreśla możliwości stosowania kąpieli solankowych. Oczywiście tym lepsze efekty stosowania takich kąpieli osiągniemy im większa będzie powierzchnia ciała zanurzona w roztworze. A więc w basenie efekty kąpielowe będą większe niż w wannie, a w niej z kolei większe niż w miednicy. Jednakże drugim parametrem skuteczności kąpieli solankowych jest temperatura roztworu kąpielowego. Przy kąpielach całkowitych temperatura ta nie powinna być zbytnio wysoka, natomiast przy kąpielach częściowych można znacznie podnieść temperaturę kąpieli. Już przez nasze babcie stosowane były kąpiele solankowe samych nóg wykonywane w miednicach w temperaturze bliskiej poparzenia. Kąpiele takie bardzo rozgrzewają całe ciało szczególnie skuteczne są w profilaktyce grypy i przeziębień. Pamiętać należy, aby bezpośrednio po takim zabiegu wejść do łóżka na spoczynek, aby nie doprowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu.

Stosuję płyn do kąpieli

Rola tradycyjnych płynów do kąpieli sprowadza się do zabarwienia roztworu, dodania walorów zapachowych, zmiękczenia wody i spowodowania, aby zmyte z powierzchni skóry tłuszcz i nieczystości nie osadzały się na ścianach wanny i ułatwiały jej umycie. W tych aspektach walory niektórych z dostępnych płynów do kąpieli służą wannie a nie kapiącemu się w niej człowiekowi tym bardziej, że niektóre z tych płynów działają alergicznie i uczulające.

Najlepsze są sole morskie

Wakacje są okresem w ciągu roku, który najbardziej pozytywnie zapada w pamięci. Najłatwiej przywołać miłe chwile luzu i beztroski oddając się relaksowi w wannie. Jeżeli do wody dodamy solanki czy soli pozwoli to nam taką kąpiel bardziej urealnić i upodobnić do tej morskiej. Dodając do kąpieli sól powstałą z odparowania wody morskiej należy szczególną uwagę zwrócić na producenta mając świadomość, że większość mórz jest niestety obecnie bardzo skażona a wszelkie zanieczyszczenia musiały się przenieść do krystalizowanej soli.

Wszystkie wody termalne są bogate w minerały

Powstaje obecnie coraz więcej obiektów, kąpielisk i basenów wykorzystujących naturalne wody termalne. Pamiętać należy o tym, że korzystanie z takich kąpieli będzie miało pozytywne efekty dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale niektóre z tych wód mogą mieć działanie wręcz odwrotne od pożądanego. Wody termalne bardzo różnią się swym składem chemicznym. Jedne mogą być bardzo zmineralizowane, podczas gdy inne będą miały mineralizację znikomą. Niektóre mogą kojąco wpływać na skórę, podczas gdy inne wręcz drażniąco.