Karciane wieczory: zagraj w faraona!

Zasady i strategia gry w faraona nie są skomplikowane, może właśnie dlatego gra ta jest źródłem niezapomnianych emocji, a utalentowanym graczom przynosi również pieniądze.

Karciana gra w faraona w Polsce zaczęła być modna w osiemnastym wieku. Grywano w nią w domach arystokratycznych, a nawet w pokojach królewskich. Na jedną kartę stawiano po tysiąc i więcej dukatów. Przegrywano i wygrywano pieniądze, wartościowe klejnoty, domy, kamienice, a nawet całe posiadłości.

Zasady gry w faraona

W faraona może grać dowolna liczba osób. Każdy uczestnik gry ma swoją talię kart. Jeden z graczy jest bankierem, pozostali nazywani poniterami, grają przeciwko niemu. Każdy z grających wyciąga ze swojej talii jedną kartę i kładzie przed sobą zakrytą. Na karcie kładzie pieniądz, który jest stawką gry. Każdy z graczy może grać o inną stawkę. Po tym następuje ruch bankiera, który wykłada swoje karty na dwie kupki, jedną po swoje prawej, a drugą po stronie lewej, aż do wyłożenia wszystkich kart. Karty, które znalazły się po prawej stronie bankiera, określają jego wygraną, a karty po jego lewej stronie określają wygraną poniterów. Jeśli obaj grający mają takie same karty, następuje tak zwana plija; przegrywa poniter i przekazuje bankierowi połowę swojej stawki. Poniter może wycofać się z wygraną, ale może też grać dalej, ta kolejna faza gry nazywa się "na parol". W tym przypadku poniter musi załamać jeden róg swojej karty. Na jednej karcie gramy aż do załamania jej wszystkich rogów. Zamiast łamania rogów możemy doklejać do nich skrawki kolorowej taśmy, którą usuwamy po zakończeniu gry.

Przykład konkretnej gry i strategia wygrywania w faraona

Załóżmy, że poniter położył przed sobą króla kier, a na nim pięć złotych. Poniter wygrywa i bankier wypłaca mu pięć złotych, jeśli król kier z talii bankiera znajdzie się po lewej stronie bankiera. Gdy król kier z tali bankiera znajdzie się po jego prawej stronie, wówczas wygrywa bankier i zgarnia pięć złotych. Po następnym zwycięskim przez ponitera wyłożeniu kart, ma on już dwadzieścia złotych. Jeśli chcemy zdobyć większe pieniądze, powinniśmy wygrać pierwsze rozdanie, a następnie grać "na parol" i wygrywać kolejne rozdania bankiera. Nie jest to łatwe, ale przy dobrej koncentracji, zdecydowaniu i przede wszystkim szczęściu jednak możliwe. Pamiętajmy jednak, że faraon jest grą hazardową i jako taka może stać się przyczyną uzależnienia. Dlatego grajmy z przyjaciółmi na bardzo niskie stawki, tak aby ewentualna przegrana nie stanowiła dla nikogo problemu. Głównym powodem gry jest przecież miłe spędzenie czasu przez wszystkich grających.