karmienie butelką - za i przeciw

Karmienie butelką ma wiele zalet i wad, jednak jest to idealne rozwiązanie dla matek, które nie mogą karmić piersią, dlatego przed podjęciem decyzji warto rozważyć za i przeciw.

Karmienie butelką jest idealnym rozwiązaniem dla wielu kobiet, które nie chcą bądź nie mogą karmić piersią. Ludzie nie przywykli do widoku kobiety karmiącej naturalnie. Decyzja o sposobie podawania pokarmu jest bardzo indywidualna i powinna być podjęta świadomie przez matkę, dlatego ważne jest, by poznać argumenty za i przeciw karmieniu butelką.

Zalety karmienia dziecka butelką

Podstawową zaletą karmienia butelką jest to, że nakarmić dziecko może nie tylko mama, ale też tata, babcia i dziadek. Dzięki temu dziecko nawiązuje bliższy kontakt z większą liczbą osób. Kobiety, które karmią butelką mają większą swobodę. Mogą karmić dziecko będąc na spacerze w parku, na zakupach bądź w innych miejscach publicznych. Często zdarza się, że kobiety krępują się karmić dziecko piersią przy innych ludziach. Również społeczeństwo nie jest przyzwyczajone do widoku karmiącej naturalnie mamy. Karmienie butelką daje komfort matce, ponieważ może nakarmić dziecko o każdej porze i bardzo szybko. Kiedy karmi się dziecko, można bez problemu kontrolować ilość wypitego mleka, ponieważ na butelkach znajduje się specjalna miarka. Zaletą tego typu karmienia jest to, że kobiety, które karmią butelką zachowują jędrny wygląd piersi i na ogół nie pojawiają się nań rozstępy.

Argumenty przeciwko karmieniu butelką

Karmienie butelką ma jednak wiele wad. Istnieje ryzyko infekcji u dziecka, ponieważ sztuczne mleko nie zawiera przeciwciał, dziecko łatwiej się przeziębia i jest mniej odporne. Możliwe jest też pojawienie się alergii pokarmowej u dziecka, ponieważ noworodek może nie tolerować sztucznego mleka. Minusem jest też czas, jaki trzeba poświęcić na przygotowanie posiłku dla dziecka. Przed podaniem maluchowi mleka, zawsze należy zadbać o sterylizację butelki oraz dokładne jej umycie. Dzieci, które są karmione butelką, częściej miewają wzdęcia i kolki. Warto liczyć się z tym, że wybierając karmienie butelką ponosi się większe koszty finansowe. Butelka kosztuje około 20-40 zł, sztuczne mleko to koszt mniej więcej 40 złotych. Główną wadą karmienia butelką jest przede wszystkim fakt, że dziecko je krócej, przez co mniej czasu spędza w ramionach matki. Dziecko musi przede wszystkim czuć bliskość, karmienie butelką ogranicza w pewnym stopniu możliwość przywiązania dziecka do matki.