Karmienie piersią - co należy wiedzieć

Dzięki karmieniu piersią nie tylko dostarczasz dziecku wszystkie składniki odżywcze potrzebne do jego optymalnego rozwoju, ale i zapewniasz mu poczucie bezpieczeństwa.

Karmienie piersią swojego maleństwa wytwarza bardzo silną więź łączącą matkę z niemowlęciem. To kapitał na całe życie dziecka. Nie od dziś wiadomo, że karmienie naturalne jest jedynym najwłaściwszym sposobem żywienia noworodka, a później niemowlęcia. Decydując się na ten rodzaj odżywiania dziecka, dajesz swojemu bobasowi to, co najlepsze.

Plusy i minusy karmienia piersią

Karmienie naturalne ma zdecydowanie więcej korzyści niż wad. Ogromnymi plusami są wygoda i oszczędność czasu - nie trzeba przygotowywać butelek, myć ich, wyparzać i gotować mieszanek. Kolejnym atutem takiego karmienia jest aspekt ekonomiczny - to najtańszy sposób żywienia niemowlęcia. Ponadto bezcenna jest świadomość, że wraz se swoim pokarmem dostarczasz maluchowi wszystkich niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju składników i wzmacniasz system odpornościowy dziecka. Maluch karmiony piersią ma duże poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia mu bliskość mamy. W świetle tych przesłanek bardzo blado wypadają minusy karmienia piersią. Jednym z nich jest konieczność ciągłej obecności karmiącej kobiety przy dziecku. Niektóre mamy mogą odczuwać to jako swoistą niewolę, ponieważ rytm ich dnia wyznaczają godziny karmienia małego ssaka. Dodatkowym minusem jest fakt, iż nikt nie może zastąpić matki podczas karmienia, a tata malucha może poczuć się bezradny, gdy opiekuje się bobasem podczas nieobecności mamy.

Technika karmienia piersią

Już w szpitalu, bezpośrednio po porodzie po raz pierwszy młoda mama karmi swoje dziecko piersią. Jeżeli noworodek ma dobrze wykształcony odruch ssania, proces karmienia przebiega bez zakłóceń. Ważne jest jedynie opanowanie prawidłowej techniki podawania bobasowi piersi tak, aby usta dziecka obejmowały zarówno brodawkę, jak i jej otoczkę. Eliminuje to niebezpieczeństwo pękania brodawek. Należy pozwolić dziecku ssać tak długo jak zechce, najpierw jedną pierś, potem drugą. Kolejne karmienie zaczynamy wtedy od piersi, która została podana później. Przeciętnie maluch najada się do syta po około 30 - 40 minutach i zazwyczaj po upływie tego czasu zasypia. Nie wolno jednak odkładać go od razu do łóżeczka, należy potrzymać niemowlę w pozycji pionowej (główkę opiera na naszym ramieniu) do momentu odbicia powietrza. Wtedy już spokojnie układamy maluszka w łóżeczku lub wózku.