Karmienie piersią, czy jednak butelka? - pomagamy w decyzji

Karmienie piersią daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale bardzo przy tym angażuje matkę, karmienie butelką odciąża kobietę, ale wymaga więcej przygotowań.

Dyskusja na temat wyższości karmienia piersią nad karmieniem za pomocą butelki będzie trwała jeszcze bardzo długo i z pewnością zawsze tak jedna, jak i druga metoda będzie miała swoich zagorzałych zwolenników.

Zalety i wady karmienia piersią

Obecnie kobiety są pod dużą presją społeczeństwa, które jednogłośnie nakazuje karmienie piersią dzieci. Dla wielu z nich jest to naturalne, inne ten sposób żywienia stawiają za punkt honoru, ale są i takie, dla których karmienie piersią jest drogą przez mękę. Największą zaletą karmienia piersią jest ciągła dostępność mleka, do tego jest ono w idealnej temperaturze do podania, nie wymaga naczyń, sterylizacji, dłuższego przygotowania. Ponadto udowodniono, że żadne mleko modyfikowane nie jest w stanie zastąpić doskonałego składu mleka matczynego, nie da się go podrobić. Dzięki karmieniu piersią dzieci nabierają odporności, lepiej się rozwijają. Według filozofii rodzicielstwa, nic tak, jak karmienie piersią, nie jest w stanie wpłynąć na pogłębienie więzi emocjonalnej matki i dziecka. Tak chwalone karmienie piersią ma jednak także wady, o których mówi się o wiele rzadziej. Nie każdej kobiecie odpowiada bowiem karmienie na żądanie, całkowite poświęcenie się dziecku. Karmienie piersią w miejscach publicznych, w parkach, na spacerach może być po prostu krępujące. Przy tym matka jest zupełnie nie do zastąpienia, musi zawsze być na wyciągnięcie rączek dziecka. Do tego zawsze musi pamiętać o ubraniu dostosowanym do karmienia, bo trudno rozdziać się z sukienki podczas codziennych zakupów. Jeżeli kobieta w takiej sytuacji nie czuje się komfortowo, to dziecko odczuwa to, denerwuje się przy karmieniu piersią przez co łyka powietrze, co może prowadzić do kolki. Decydując się na karmienie piersią również trzeba pamiętać, że podczas podniecenia seksualnego mleko samoczynnie wypływa, co często jest nieprzyjemne dla kobiety.

Zalety i wady karmienia butelką

Obecnie mleko modyfikowane jest bardzo dobrym zamiennikiem mleka kobiecego, niewiele mu już brakuje do pierwowzoru. Dodatkowo karmić butelką mogą również inni członkowie rodziny, co sprawia, że dziecko szybciej ich akceptuje. Karmić butelką można wszędzie, nikogo to nie krępuje. Największą jednak wadą takiego żywienia jest czasochłonność przygotowywania posiłków, sterylizacja butelek, pilnowanie temperatury mleka. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie dziecko nie może być karmione piersią i wtedy butelka jest idealnym zamiennikiem. Czasem również organizm kobiety nie produkuje wystarczającej ilości mleka i dzięki butelce unika się konsekwencji z tym związanych.