Karmienie wiewiórek - kiedy i czym

Najlepszy sposób na karmienie wiewiórek, kiedy tylko jest ono konieczne, polega na właściwym wyborze wytworów zapożyczonych z ich naturalnego środowiska.

Te zwinne zwierzątka wymagają bardzo szczególnej troski. Kontakt z nimi może być fascynujący. Warto pomyśleć o tym, jak przetrwają trudne momenty roku. Karmienie wiewiórek bywa konieczne, dlatego trzeba poświęcić temu nieco uwagi, by robić to z głową.

 

  • Jak nie oswajać wiewiórek
    Wyjątkowa sprawność wiewiórek prowadzi do tego, że mogą się one wydawać zwierzętami bardzo samodzielnymi. Jednocześnie wszechobecne zdjęcia rudowłosych gryzoni pogryzających orzeszki wprost z ludzkiej dłoni, wzmacniane przez ich komiksowe i animowane wizerunki, dają mylne wrażenie, że ten gatunek łatwo oswoić. W rzeczywistości jednak trzeba pamiętać, że to zwierzęta dzikie i nie ma możliwości uczynienia z nich domowych pupili. Nie powinno nas to jednak zniechęcać do dokarmiania ich, szczególnie w trudnych okresach nagłych zmian pogodowych. Sposób karmienia wiewiórek zależy przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z najmłodszymi, czy z dorosłymi osobnikami. Niezależnie od wieku zwierząt trzeba jednak spróbować uniknąć łatwych i przez to niebezpiecznie kuszących rozwiązań, które mogą być dużym błędem w postępowaniu z tymi szczególnymi gryzoniami.
  • Dieta rudowłosych maluchów
    W przypadku znalezienia młodych, bezbronnych wiewiórek właściwe karmienie jest konieczne. Przypadkowe błędy i improwizacje mogą się dla nich zakończyć dramatycznie. Młode gryzonie do szóstego tygodnia życia należy solidnie odkarmić mlekiem zagęszczonym, najlepiej koziego pochodzenia. Musi być ono tłuste, ciepłe i dozowane strzykawką lub pipetą. Zwierzętom należy zapewnić solidne porcje pożywienia, nie przekarmiając ich jednak, gdyż nawet chwilowa niedrożność jelit na tak wczesnym etapie życia może prowadzić do śmierci. Najlepszym barometrem proporcji pokarmu są odruchy fizjologiczne zwierzęcia. Gdy przestaje ono ssać mleko, nie należy go nim dalej karmić na siłę. Stopniowo, w okresie około trzech tygodni od narodzin, można zacząć wprowadzać do diety dorastającej wiewiórki orzechy laskowe i włoskie oraz jabłka i marchewki. Z pewnością staną się one podstawą jej dorosłej diety.
  • Wszystko, co może jeść dorosła wiewiórka
    Klasycznym przysmakiem pełnych wdzięku gryzoni stają się z wiekiem szyszki oraz pędy sosny. Wciąż zadowolą je jednak marchewki i różne odmiany orzechów, w tym zwłaszcza laskowych. Ważne, by zwierzakowi nie proponować produktów i wytworów natury nie istniejących w jego naturalnym środowisku. Wszelkie pozaregulaminowe przekąski, jak na przykład sztucznie przetworzone słodycze na bazie orzechów, które zdarza się nam sporadycznie podawać udomowionym gryzoniom, nie sprawdzą się jako przekąska dla ich dzikich kuzynów. Prawidłowe i racjonalne karmienie wiewiórek powinno sprowadzać się do zapewniania im produktów, których z różnych środowiskowych przyczyn nie jest w stanie im zagwarantować natura. Tylko tym sposobem można pomóc zwierzęciu przeżyć okres choroby czy anomalie pogodowe, które utrudniają mu samodzielne funkcjonowanie w naturalnym dla niego środowisku.