Karnawał w Nicei

Karnawał w Nicei to dwutygodniowy raj dla turystów z wielobarwnym, rozśpiewanym świętem kwiatów oraz licznymi maskaradami i defiladami.

Karnawał w Nicei to wielkie święto, które ma tradycję sięgającą roku 1294. Dopiero jednak w roku 1873 Andriot Saëtone założył komitet festiwalowy, który zaczął organizować to wydarzenie w profesjonalny sposób i pod auspicjami miejskiego samorządu. Od tego czasu na ulicach miasta pojawiają się barwne i groteskowe postaci, które prowadzą tak zwaną „Królewską Flotę”. W roku 1876 natomiast po raz pierwszy miała miejsce „parada kwiatów”, czyli parada platform wystrojonych wielobarwnymi i różnorodnymi kwiatami, którymi są hojnie obsypywani mieszkańcy miasta i turyści. Karnawał w Nicei odbywa się zazwyczaj w dniach od osiemnastego lutego do ósmego marca.

Wielobarwna mozaika
Karnawał w Nicei to najważniejsze artystyczno-kulturalne wydarzenie na całym Lazurowym Wybrzeżu. Całe miasto udekorowane jest tysiącami kwiatów: gerberów, storczyków, irysów, hiacyntów, róż, goździków i kamelii. Najbardziej wymownymi kwiatami są jednakże żółte krzewy mimoz, które stanowią znak rozpoznawczy Nicei przez dwa tygodnie trwania karnawału. W samej Nicei jest wiele zabytków do obejrzenia, na przykład katedra Sainte-Reparate, czy XVII-wieczny pałac Lascaris, ale kulminacyjnym punktem naszej podróży do tego miasta powinien być właśnie wspaniały karnawał z licznymi pochodami, balami i maskaradami. W programie artystycznym imprezy możemy zawsze znaleźć bal maskowy oraz kostiumowy, które odbywają się w znanych hotelach, a na których mogą się bawić zupełnie za darmo wszyscy goście. W porcie Villefranche-sur-Mer natomiast odbywa się wspomniana już w niniejszym artykule bitwa kwiatowa.

Przebieg karnawału i jego uczestnicy
Karnawał w Nicei gromadzi co roku ludzi żądnych wrażeń wizualnych i artystycznych. Wędrujący w pochodach turyści są przebrani w kostiumy i noszą maski, obrzucając się jajkami oraz papierowym konfetti. Każda z szeregu zabaw ma swego patrona. Każdego roku jest również inny przewodni motyw muzyczny, swego czasu była to na przykład muzyka bałkańska. Większość pokazów oraz defilad ma miejsce na placu centralnym imienia marszałka Francji Andre Massena. Odbywają się one zawsze późnym wieczorem pod gołym niebem. Co istotne, wszystkie maski, stroje oraz rydwany przyozdobione kwiatami przygotowują nicejskie rodziny zwane Carnavaliers, których korporacja liczy około dwustu członków skupionych w czterech stowarzyszeniach. Pomagają im artyści lokalni – rzeźbiarze, rysownicy, karykaturzyści. Karnawał w Nicei nie może się również odbyć bez udziału tak zwanej kociej muzyki określanej mianem Le Charivari. Jest ona wykonywana poprzez grę na patelniach i garnkach z towarzyszeniem śmiechów i wrzawy tysięcy głosów uradowanych turystów.