Karp w galarecie - przepis

Podawany na zimno karp w galarecie jest popularną potrawą wigilijną. Przygotowuje się go ze świeżej ryby i zalewa galaretą przygotowaną z rybnego wywaru.

Karp w galarecie jest jedną z tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Funkcjonuje również jako świąteczna przekąska. Zawsze podaje się go na zimno. Istnieje kilka wersji tej potrawy, między innymi niezawierająca żelatyny ryba po żydowsku. Podstawowy przepis przewiduje jednak użycie tego składnika, co czyni go łatwiejszym.

Składniki potrzebne do przygotowania karpia w galarecie

By przygotować sześć porcji tej potrawy, potrzebny jest cały karp o masie około półtora kilograma. Ryba koniecznie musi być świeża, mrożone filety nie nadadzą się. Potrzebna będzie również porcja włoszczyzny (bez kapusty!), jedna duża cebula, ząbek czosnku i przyprawy – sól, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Niezbędne będą również dwie kopiaste łyżeczki mielonej żelatyny. Do karpia w galarecie wskazane są również dodatki – gotowana marchew, ogórek kiszony, pozbawione pestek plasterki cytryny i ugotowane na twardo przepiórcze jajka. Choć zalecane, nie są jednak niezbędne. Smak całej potrawy zmieniają delikatnie, pełnią głównie funkcje dekoracyjne. Prócz powyższych składników, należy przygotować również duży garnek do gotowania wywaru, gęste sito wyłożone gazą do dokładnego cedzenia oraz głęboki półmisek, w którym ułożone będą kawałki ryby. Półmisek ów powinien być na tyle elegancki, by można było podać w nim gotowe danie, zwłaszcza, jeśli karp w galarecie ma być jedną z potraw wigilijnych.

Przyrządzanie karpia w galarecie

Rybę należy sprawić, wyfiletować i podzielić na sześć porcji. Z łba, części grzbietowej, brzusznej i płetw gotuje się wywar. Trzeba dodać do niego obraną i pokrojoną w plasterki cebulę, czosnek, włoszczyznę i przyprawy. Po około piętnastu minutach gotowania, wywar należy odcedzić przez wyłożone gazą sito i ostrożnie włożyć do niego kawałki ryby. Całość gotuje się przez kolejne piętnaście minut na bardzo małym ogniu, uważając, by nie rozgotować kawałków karpia. Po wyłączeniu ognia, rybę należy pozostawić w wywarze do ostygnięcia. Wychłodzone kawałki karpia trzeba delikatnie oczyścić i wyłożyć na głęboki półmisek. Teraz można go udekorować składnikami dodatkowymi – połówkami przepiórczych jajeczek, cytryną, marchewką i ogórkiem. W międzyczasie należy namoczyć żelatynę w niewielkiej ilości zimnej wody. W czasie, gdy żelatyna będzie pęcznieć, trzeba raz jeszcze zagotować wywar rybny i ponownie go odcedzić, odmierzając przy tym pięć szklanek. Resztę można już wylać, natomiast w pozostawionym wywarze – rozpuścić żelatynę. Wywar musi być gorący, całość zaś trzeba dobrze wymieszać, inaczej powstaną grudki. Następnie wywar z żelatyną należy ostudzić i, nim stężeje, zalać półmisek z kawałkami karpia i dodatkami. Półmisek odstawia się w chłodne miejsce, by żelatyna się ścięła i karp w galarecie jest gotowy.