Karty dla dwojga: kanasta - zasady

Kanasta to gra w karty dla dwóch osób, do której niezbędne są dwie talie kart.

Gra w kanastę znana jest od lat i dlatego też funkcjonuje jej kilka wariantów.Gracze zbierają punkty, przy czym najwyżej cenione są tak zwane kanasty i to one przynoszą w efekcie zwycięstwo.

 

 

  • Przygotowanie do gry w kanastę

Żeby móc zagrać w kanastę potrzebne są dwie osoby. Gracze siadają przy stole na przeciwko siebie. Niezbędne są dwie talie kart, przy czym mogą one zawierać jedynie cztery jokery (w innym przypadku gra traci sens). Warto dla porządku przypomnieć wszystkim punktowanie poszczególnych kart. Karty od czwórki do siódemki liczy się po pięć punktów, od ósemki do króla włącznie po dziesięć punktów, asy po dwadzieścia. Jokery mogą zastępować dowolną kartę, ale zawsze mają wartość pięćdziesięciu punktów. Wyróżnia się również dwójki, które często nazywa się fałszywymi jokerami, ich wartość to dwadzieścia punktów. Poza ścisłą grą występują trójki: czerwone to po sto punktów na plus, czarne sto na minus, jednak nie wykłada się ich razem z pozostałymi, tylko z boku stołu. W przypadku wylosowania czerwonej trójki należy ją niezwłocznie wymienić na kartę z pozostałego stosu, czarną zostawia się na ręce i można zrzucić ją w dowolnej chwili.

 

  • Początek gry w kanastę

Żeby uznać grę w kanastę za otwartą gracz musi wyłożyć na stół sekwencję kart o wartości pięćdziesięciu punktów. Sekwencja w tym wypadku to komplet co najmniej trzech kart jednego rodzaju (ewentualnie kart i jokerów/dwójek, ważne by właściwych kart było więcej niż jokerów). W chwili gdy gracz wyłoży się, może również kupować karty ze stołu. W momencie, gdy przeciwnik zrzuca kartę, która pasuje do wyłożonych przez niego, gracz może zabrać wszystkie wcześniej zrzucone karty na rękę i dysponować nimi od przyszłej kolejki. Niebezpieczeństwo jest takie, że przeciwnik może w tym czasie zakończyć rozgrywkę, a karty trzymane na ręce zawsze liczone są na minus. Jednak gdy nie kupuje się wyrzuconych kart nie ma się szansy wygrać.

 

  • Cel gry w kanastę

Kanasta to siedem kart jednego rodzaju uzbieranych wspólnie przez jedną drużynę. W jednej rozgrywce można uzbierać wiele kanast. Przy czym kanasty bez jokerów są wyżej punktowane - po pięćset punktów, kanasty mieszane - po trzysta punktów, kanasty z samych jokerów - tysiąc punktów. Po zakończeniu każdej rozgrywki liczy się punkty każdego gracza. Jeżeli ma ona co najmniej jedną kanastę, to punkty liczą się na plus (za wyjątkiem trzymanych na ręku), jeżeli nie uzbierała żadnej kanasty, to wszystkie karty liczą się na minus.