Kaszuby – co warto zobaczyć?

Kaszuby to liczne nadmorskie miejscowości rybackie, tętniące życiem Trójmiasto oraz kraina malowniczych jezior i borów sosnowych.

Kaszuby to region w północnej Polsce, znajdujący się w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Na Kaszuby składa się pięć podregionów, czyli nadmorskie Norda i Trzëgard (Trójmiasto), południowo-wschodnie Westrzódk i Pôłnié oraz zachodni Zôpôd. Tutejsza ludność ma swój własny język, kulturę i obyczaje. Jednak to, co w Kaszubach najatrakcyjniejsze, to przede wszystkim lasy, bory, rzeki, jeziora i malownicze wioski i miasteczka.

 

 

  • Kaszuby Północne

Rozciągające się od Helu przez Władysławowo, Puck i Wejherowo aż po Trójmiasto, Kaszuby Północne charakteryzują się krajobrazem i klimatem nadmorskim. Rybackie wioski i miasta przyciągają typowymi atrakcjami wodnymi oraz rybnymi specjałami. Jednak dopiero od powiatu kartuskiego w dół zaczynają się tereny, których główne miejscowości walczą o miano stolicy Kaszub. To właśnie te ziemie nazywane są sercem regionu i oferują to co ma on najlepsze. W powiecie kartuskim trzeba koniecznie udać się na Wieżycę, czyli najwyższe wzniesienie północnej Polski. Na górze znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można jeziorniano-leśny charakter regionu. Znajdujące się w pobliżu Jezioro Ostrzyckie i Potulskie to idealne miejsca na wymarzony wypoczynek. Kilka kilometrów dalej mieści się skansen w Szymbarku. Jego atrakcje to typowe kaszubskie jadło, najdłuższa deska świata, dom do góry nogami, a także przywieziony spod Irkucka Dom Sybiraka. Same zaś Kartuzy, czyli jedna z samozwańczych stolic Kaszub, są położone wyjątkowo malowniczo pomiędzy wieloma jeziorami i są idealnym miejscem dla turystów ceniących wodne sporty na jeziorze.

 

  • Kaszuby Południowe

Południowe ziemie Kaszub to powiat kościerski i chojnicki, których główne dwa miasta także pretendują do miana stolicy regionu. Okolice Kościerzyny to przede wszystkim wiele zespołów jeziornianych, z czego te największe to stężycki i wdzydzki. Oba składają się z wielu połączonych ze sobą rzeczkami lub przesmykami jezior większych i mniejszych, co daje duże możliwości żeglowania. Spływy kajakowe są tu także bardzo popularną metodą spędzania urlopu. Im dalej na południe w kierunku powiatu chojnickiego, tym bliżej do Borów Tucholskich, czyli jednego z największych kompleksów lasów sosnowych w kraju. Okoliczne miasteczka i wioski, a także liczne campingi z dala od głównych szos, gwarantują relaks i zapomnienie o troskach dnia codziennego. Jest to idealne miejsce dla miłośników leśnych spacerów, zbierania grzybów czy jagód, a także odpoczywania nad wodą. Te wszystkie atrakcje sprawiają, że Kaszuby mogą śmiało pretendować do miana stolicy spokojnego i odprężającego wypoczynku na łonie natury.