Katar kotów - jak można pomóc

Katar kotów objawia się głównie zapaleniem spojówek i nieżytem nosa, a leczony jest przez usuwanie wydzieliny oraz zapobieganie odwodnieniu zwierzęcia.

Katar kotów to wywoływana przez wirusy zakaźna choroba górnych dróg oddechowych zwierząt z rodziny kotowatych. Przenosi się drogą kropelkową wraz z wydzieliną z nosa, jamy ustnej czy spojówek. Wirus atakuje głównie kocięta do 12 tygodnia życia, którym nie zostały podane profilaktyczne szczepionki. W przeciwieństwie do kataru występującego u ludzi, zwierzęca odmiana tej choroby może być dość groźna. Duży procent zachorowań kończy się śmiercią, dlatego bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie schorzenia i rozpoczęcie leczenia kota, aby nie dopuścić do pogorszenia jego stanu zdrowia i wystąpienia niebezpiecznych powikłań.

Jakie są objawy i przebieg kociego kataru

Pierwsze symptomy, świadczące o tym, że kot mógł zostać zakażony wirusem kataru to gorączka, brak apetytu, osowiałość i głośne kichanie. W miarę rozwoju choroby pojawiają się główne objawy: zapalenie spojówek oraz nieżyt nosa. Jeśli nie zostanie podjęte szybkie leczenie, w krótkim czasie może dojść wskutek wysokiej temperatury do odwodnienia. Wydzielina z nosa staje się coraz gęstsza, utrudniając kotu oddychanie. Na skutek utraty węchu zwierzę całkowicie traci apetyt. W dalszych etapach choroby może wystąpić zapalenie gardła, jamy ustnej lub zapalenie płuc. Jeśli dodatkowo - wskutek gromadzenia się w wydzielinie z nosa drobnoustrojów - pojawi się zakażenie bakteryjne, może wystąpić światłowstręt i duszności oraz zaburzenia układu krążenia, które są najczęstszą przyczyną śmierci zwierząt zakażonych wirusem kociego kataru.

Leczenie objawów kataru u kota

Niestety, dotychczas nie został odkryty środek, który skutecznie zwalczałby wirus kataru kotów. Leczenie tej choroby polega więc głównie na minimalizowaniu objawów. Podstawową metodą pomocy zwierzęciu w walce z dolegliwościami jest usuwanie z nosa i spojówek gromadzącej się wydzieliny. Oczy można przemywać ciepłą wodą z dodatkiem soli fizjologicznej. Dodatkowo warto udać się do weterynarza, który przepisze odpowiednie krople lub maść, przyspieszające powrót kota do zdrowia. Jeśli zwierzę częściowo straci węch (a przez to i apetyt) można mu pomóc podając pożywienie o bardziej intensywnym zapachu, aby zachęcić go do jedzenia (mogą to być na przykład sardynki). Jeśli nastąpi znaczne odwodnienie organizmu, powinny zostać podane kroplówki. Należy pamiętać także o tym, że chory kot powinien być odizolowany od innych zwierząt, aby choroba się nie rozprzestrzeniała.