Kawa - fakty i mity

Kawa to jeden z ulubionych napojów wielu ludzi, którzy sięgają po nią nie zastanawiając się nad jej działaniem i ewentualnymi skutkami ubocznymi, jakie może wywołać.

Jak praktycznie wszystko, tak też kawa, ma swoich zwolenników i przeciwników. W związku z tym powstało wiele teorii o jej działaniu, i tych prawdziwych, i nie. Należy jednak pamiętać, by zachowywać umiar i zdrowy rozsądek przy jej spożywaniu. Prawie każdy produkt, w zbyt dużej dawce, może wywoływać negatywne skutki i powodować efekty uboczne.

 

 

  • Kawa - fakty

Kawa, wbrew poglądom wielu jej przeciwników, ma sporo cech, które dobrze wpływają na organizm człowieka. Smakosze tego czarnego, mocno aromatycznego napoju, sięgają po niego przede wszystkim ze względu na jego pobudzające właściwości. Dzięki kofeinie, zawartej w napoju, niwelowane zostaje zmęczenie, organizm dostaje zastrzyk energii, zanika senność i markotność. Lepiej i sprawniej funkcjonuje umysł oraz wzmacnia się aktywność fizyczna, gdy znika znużenie. Po filiżance małej czarnej poprawia się ukrwienie oraz lekko podnosi ciśnienie krwi. Niektórym osobom chorującym na astmę pomaga zmniejszyć negatywne jej objawy. Inną zaletą kawy jest jej pozytywne działanie na nastrój i samopoczucie. Wspomaga ona wydzielanie hormonu szczęścia- endorfiny, który przedostając się do krwi usuwa poczucie przygnębienia. Człowiek staje się pogodniejszy, bardziej rozluźniony. Ma to także dodatkowy wpływ na zwiększenie odporności na stres. Dodatkowo kawa jest jednym z najbogatszych napojów w substancje utleniające, które mają za zadanie chronić ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

 

  • Kawa - mity

Wiele osób uważa, że kawa, tak jak papierosy czy alkohol, silnie uzależniają. Napój ten nie zawiera jednak żadnych substancji za to odpowiedzialnych. Można się do jej spożywania jedynie przyzwyczaić, w ten sam sposób jak do oglądania codziennie wiele godzin telewizji bądź grania na komputerze. Nie podwyższa ona również ryzyka wystąpienia chorób serca, takich jak jego niedokrwienie czy zaburzenia rytmu. Nie wykryto także związku pomiędzy piciem kawy a zwiększaniem się poziomu cholesterolu w surowicy krwi. Kolejnym błędem jest przypuszczenie, że kofeina ma wpływ na wystąpienie osteoporozy. Badania dowodzą, że umiarkowane jej spożywanie nie ma istotnego znaczenia na ilość wydalania wapnia wraz z moczem. Spokojne mogą być zwolenniczki picia kawy, ponieważ nie wykazano aby powodowała ona bezpłodność lub, przy małych ilościach, miała negatywny wpływ na przebieg ciąży i stan dziecka.