Kazimierz Dolny – najważniejsze atrakcje

Kazimierz Dolny to urokliwe, zabytkowe miasto położone nad Wisłą – ośrodek turystyczny ceniony nie tylko przez turystów, ale i artystów.

Kazimierz Dolny położony jest nad Wisłą, na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Historia miasta sięga XI wieku, gdy istniała tu osada zwana Wietrzną Górą. Założenie miasta przypisywane jest Kazimierzowi Wielkiemu, który wbudował tu piękny zamek. Oprócz niego, miasto może pochwalić się cennymi zabytkami sakralnymi czy pięknym parkiem narodowym.

 

 

  • Miasto artystów i turystów

Kazimierz Dolny upodobali sobie rodzimi aktorzy, malarze czy pisarze, zwłaszcza że miasto jest gospodarzem festiwalu filmowego i artystycznego. Przy odrobinie szczęścia, można spotkać znanego artystę spacerującego po rynku. Dzisiejszą popularność wśród nich Kaźmierz Dolny w dużej mierze zawdzięcza Tadeuszowi Pruszkowskiemu, który przeprowadził pierwszy plener malarski w tym mieście. Życie miasteczka koncentruje się na rynku – pełno tu turystów, którzy odwiedzają liczne kawiarnie, restauracje i podziwiają architekturę miasta. Uwagę zwracają piękne kamieniczki i drewniana studnia z daszkiem, którą w XX wieku zaprojektował Jan Koszyc – Witkiewicz. Przy rynku położona jest jedna z najbardziej znanych świątyń w Kazimierzu Dolnym - Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. W dzwonnicy koło fary swoją siedzibę ma Muzeum Sztuki Złotniczej. Słynny Zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego, Budowla miała służyć jako bastion obronny przeciw najazdom Tatarów. Z tarasu rozciąga się malowniczy widok miasta. Turyści chętnie odwiedzają także basztę o kształcie okrągłej wieży.

 

  • Zabytki i atrakcje 

Kamienica Celejowską wybudowano dla majętnego kupca Bartłomieja Celeja – w tym pięknie zdobionym budynku znajduje się siedziba Muzeum Nadwiślańskiego. Można podziwiać w nim grafiki, obrazy i rysunki dotyczące Kazimierza Dolnego. Na Plebaniej Górze położony jest klasztor i kościół reformatów, ufundowane w szesnastym wieku przez kupca Mikołaja Przybyłę. W klasztornym muzeum można podziwiać galerię obrazów, przedmioty liturgiczne czy wyroby ludowe. W okolicy jest także wiele innych atrakcji, jak na przykład siedemnastowieczny spichlerz Kobiałki – z siedzibą Domu Turysty i restauracją, przystanią promową czy skarpą Albrechtówką ze wspaniałym widokiem na Wisłę, zamek w Janowcu czy Krowią Wyspę. Kazimierz, oprócz wspaniałej, zabytkowej architektury, może pochwalić się pięknym środowiskiem naturalnym. Kazimierski Park Narodowy skupia dwa rezerwaty: Skarpa Dobrska i Krowia Wyspa Park. Park znany jest z gęstej sieci wąwozów lessowych, których współczynnik zagęszczenia należy do jednych z najwyższych w Europie. Atrakcją są także rzadkie gatunki zwierząt, jak na przykład ostrygojady.