Kiedy wolno przejechać na czerwonym świetle

W zasadzie czerwone oznacza stop, jednak zdarzają się sytuacje, w których można, a nawet trzeba przejechać na czerwonym świetle.

Sygnalizacja świetlna wskazuje, kiedy można jechać, a kiedy należy się zatrzymać i poczekać na swoją kolej. Śledząc światła i znaki drogowe można bezpiecznie pokonać każdą trasę. Lecz zdarzają się sytuacje wyjątkowe, gdy sygnalizacja świetlna schodzi na dalszy plan i można przejechać na czerwonym świetle.

Czy zawsze należy kierować się sygnalizacją świetlną?
Nie zawsze, choć tylko stan wyższej konieczności pozwala ją zlekceważyć i przejechać na czerwonym świetle. Zgodnie z przepisami jest kilka takich okoliczności, jedna z nich to taka, gdy policjant kierujący ruchem pozwala Ci jechać. Wówczas światło czerwone traci swoje znaczenie, nadrzędne są wskazówki funkcjonariusza. Czerwone światło w tych okolicznościach może służyć, co najwyżej, jako dodatkowe oświetlenie drogi. Kolejny wyjątek to konieczność wjazdu na skrzyżowanie, jeśli trzeba przepuścić karetkę pogotowia lub inny pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale. Można wówczas wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle, ale pod warunkiem zachowania maksymalnej ostrożności, ta aby nie spowodować kolizji. W takiej sytuacji zazwyczaj wszystkie samochody się zatrzymują lub zjeżdżają na pobocze. Jeśli ktoś musi zlekceważyć czerwone, aby zrobić miejsce dla pojazdu, nie będzie to traktowane, jako wykroczenie. Podobnie w sytuacji, kiedy to Ty jesteś kierowcą pojazdu uprzywilejowanego, działasz w stanie wyższej konieczności, bierzesz udział w akcji ratunkowej, możesz nie stosować się do znaków i sygnałów drogowych. Musisz zachować jednak szczególną ostrożność, a Twój pojazd powinien wysyłać jednocześnie sygnały świetlne i dźwiękowe.

A co, gdy technika zawodzi?
Na wielu małych skrzyżowaniach i lewoskrętach zainstalowane są fotokomórki, detektory magnetyczne i pętle indukcyjne. Spełniają swoje zadanie w miejscach, gdzie wydzielony jest pas do skrętu oraz wszędzie tam, gdzie ruchliwa trasa krzyżuje się z mniejszą drogą o niewielkim natężeniu ruchu. Wymienione wyżej urządzenia działają wykorzystując fotokomórki odbierające sygnał, gdy podjedzie samochód. Wówczas automatycznie włączane jest zielone światło. Co jednak zrobić, jeśli czekasz i czekasz, a światło się nie zmienia? Możesz przejechać na czerwonym świetle, ale najpierw odczekaj kilka zmian świateł, ewentualnie podjedź nieco bliżej, na wypadek, gdybyś zatrzymał się poza zasięgiem fotokomórki. Po upewnieniu się, że zielone światło nie włączy się automatycznie, potraktuj sygnalizator jak znak stop. Przejedź przez skrzyżowanie, ustępując pierwszeństwa wszystkim pozostałym kierowcom. I co najważniejsze, zachowaj dużą ostrożność!