Kijki do chodzenia: pomoc w wyborze

Decydując się na aktywne uprawianie chodu należy pamiętać o prawidłowym wyborze kijków do chodzenia.

Wybór odpowiednich kijków do chodzenia to podstawowy warunek pozwalający na w pełni efektywne uprawianie tego rodzaju aktywności fizycznej. Przed dokonaniem ich zakupu należy rozpatrzyć następujące aspekty.

Długość i waga kijków
Na rynku występują dwa rodzaje kijków do chodzenia: o stałej długości oraz o zmiennej długości, tak zwane teleskopowe. Ich długość powinna być odpowiednia do naszego wzrostu oraz do charakteru uprawianej aktywności fizycznej. Jeżeli spacer z kijkami traktowany będzie rekreacyjnie przy wyborze długości kijków należy przemnożyć wzrost razy współczynnik 0.66. Natomiast przy sportowym charakterze chodzenia z kijkami wzrost należy przemnożyć przez współczynnik 0.68. Otrzymane wyniki wskażą odpowiednią dla naszego wzrostu długość kijków do chodzenia.
Duże znaczenie ma również waga kijków, z którymi chcemy chodzić – im lżejsze tym lepiej. Dobór odpowiednich materiałów, z których wykonany będzie nasz kijek sprawi, że będzie on bardziej elastyczny, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych kontuzji, a także zwiększy ich trwałość oraz wytrzymałość. Najlepsze, ale tym samym najdroższe, są kijki wykonane w 100% z włókna węglowego, są one bardzo elastyczne i wytrzymałe. Na rynku można spotkać także kijki wykonane z aluminium, jednakże są one cięższe od tych wykonanych z włókna węglowego.

Rękojeść
Rękojeść kijków do chodzenia wykonana z korka lub gumowa z wstawkami z korka sprawia, że nasze dłonie się nie pocą i tym samym mamy pewniejsze trzymanie kijka w dłoni. Powinna ona być właściwie wyprofilowana i dobrze leżeć w ręku oraz posiadać opcję wypięcia paska uchwytu. Paski uchwytu powinny być regulowane, co pozwoli nam łatwo dostosować ich długość do naszej dłoni. Podczas wyboru kijków do chodzenia należy również zwrócić uwagę na ilość dołączonych do zestawu nasadek na groty – większa ilość rodzajów nasadek zwiększa terenowe możliwości użycia kijków do chodzenia. Rozróżniamy między innym nasadki uniwersalne, nasadki na powierzchnie miękkie oraz tak zwane buciki, które rewelacyjnie spisują się na powierzchniach utwardzonych typu asfaltowe alejki parkowe itp.
Na zakończenie rozważyć należy jeszcze kwestię wyboru kijków z amortyzatorami czy bez. Amortyzatory bez wątpienia poprawiają komfort chodzenia z kijkami, jednakże mają negatywny wpływ na wagę kijka oraz zwiększają jego awaryjność, więc jeśli szukamy kijków, które mają służyć nam przez długi czas, to lepiej wybrać wariant bez amortyzatorów.