Kilka faktów o krążkach i kapturkach

Krążki i kapturki to mechaniczne środki antykoncepcyjne. Są one proste w użyciu i nie mają negatywnych skutków ubocznych. Ich skuteczność jest jednak dość niska.

Krążki i kapturki dopochwowe to środki antykoncepcyjne, zaliczane do grupy mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Ich działanie polega na uniemożliwieniu plemnikom przedostania się do jajowodów kobiety, w których mogłoby dojść do zapłodnienia. Wykonywane są one z gumy, kształtem przypominają mały kapelusik. Środki te są w Polsce trudno dostępne, w Europie zaś są bardzo popularne. Przed rozpoczęciem ich stosowania zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni rozmiar krążka i nauczy pacjentkę, w jaki sposób prawidłowo go zakładać.

 

 

  • W jaki sposób stosować krążki i kapturki

Krążki i kapturki dopochwowe to środki antykoncepcyjne, które są odpowiednikami stosowanych przez mężczyzn prezerwatyw. Zasłaniają one ujście szyjki macicy, uniemożliwiając plemnikom wędrówkę wzdłuż układu płciowego. Aplikacja krążka powinna nastąpić na około dwie godziny przed stosunkiem. Prawidłowe umiejscowienie środka antykoncepcyjnego można poznać po odczuciu zaciskania się go na szyjce macicy (niej jest to bolesne ani nieprzyjemne). W trakcie stosunku nie powinny być wyczuwalne przez żadnego z partnerów. Po zakończeniu współżycia należy usunąć je z narządów rodnych w ciągu 12-24 godzin (dokładny czas zawsze umieszczony jest w ulotce bądź na opakowaniu). Środki te mają niestety dość niską skuteczność, wynoszącą około 80-95%. Większą ochronę przed nieplanowaną ciążą zapewniają te z nich, które nasączone są dodatkowo środkiem plemnikobójczym.

 

  • Zalety i wady mechanicznej antykoncepcji

Krążki i kapturki to metody antykoncepcji, które mogą być stosowane w zasadzie przez wszystkie kobiety (za wyjątkiem tych uczulonych na gumę). Ich stosowanie jest dość proste i nie wiąże się z ryzykiem żadnych skutków ubocznych. Jeśli są odpowiednio stosowane i przechowywane, mogą być używane przez długi okres czasu – nawet przez rok. Poza zapobieganiem ciąży mogą także chronić kobietę przez zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ich konsekwencjami (na przykład bezpłodnością lub rakiem szyjki macicy). Nie zabezpieczają jednak przed wirusem HIV. Środki te niestety są mało skuteczne. Ich odpowiednie dobranie wymaga konsultacji z ginekologiem. Ich wadą jest także to, że wykluczają możliwość spontanicznego uprawiania miłości – aby były najbardziej skuteczne muszą być założone na dwie-trzy godziny przed stosunkiem (aby dokładnie dopasować się do szyjki macicy).