Kilka faktów o metodzie Rotzera

Metoda Rotzera to jedna z najbardziej skutecznych metod naturalnego planowania rodziny. Polega ona na obserwacji różnych wskaźników, świadczących o płodności kobiety.

Metoda Rotzera to jeden ze sposobów naturalnego planowania rodziny. Umożliwia ona rozpoznanie dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesięcznym kobiety na podstawie pomiarów temperatury ciała, obserwacji śluzu pojawiającego się u wejścia do pochwy oraz ewentualnego badania stanu szyjki macicy. Metoda Rotzera, prawidłowo stosowana, charakteryzuje się wysoką skutecznością zarówno wśród par, które planują posiadanie potomstwa, jak i wśród tych, które chcą się zabezpieczyć przed ciążą.

 

 

  • Jak stosować metodę Rotzera

Metoda ta opiera się na założeniu, że dni płodne i niepłodne kobiety można określić na podstawie obserwacji pojawiających się w trakcie cyklu miesięcznego zjawisk, takich jak podwyższenie temperatury ciała, zmiany w gęstości i przejrzystości śluzu szyjkowego oraz zmiany stanu szyjki macicy. Ten sposób planowania rodziny jest więc w pewnym sensie połączeniem metody termicznej oraz metody Billingsa, jednak ze względu na możliwość obserwacji kilku wskaźników i wyciągania na ich podstawie dokładniejszych wniosków, cechuje się większą skutecznością niż każda z tych metod stosowana osobno. Metoda ta jest jednak dość skomplikowana, gdyż możliwe jest zaistnienie wielu różnych połączeń obserwowanych objawów. Osoby chcące dokładnie poznać sposoby jej stosowania mają możliwość przejścia specjalnych kursów prowadzonych przez specjalistów wykwalifikowanych w zakresie planowania rodziny w sposób naturalny.

 

  • Zalety i wady metody Rotzera

Metoda Rotzera jest najskuteczniejszym ze znanych obecnie sposobów naturalnego zabezpieczania się przed zajściem w ciążę - wśród tysiąca prawidłowo stosujących ją kobiet tylko dwie zachodzą w ciążę. Jest ona niedroga w stosowaniu i umożliwia określanie płodności przez niemal wszystkie kobiety - także te, których cykle są nieregularne (co uniemożliwia stosowanie metody rytmu płciowego). Może być stosowana przez młode mamy karmiące piersią, kobiety w okresie menopauzy, po porodzie czy poronieniu. Niestety, jak każda metoda naturalnego planowania rodziny, ma pewne ograniczenia. Wymaga od kobiety prowadzenia dość regularnego trybu życia i systematycznych obserwacji własnego ciała. Warunkiem jej skuteczności jest powstrzymywanie się od podejmowania stosunków seksualnych przez kilka lub kilkanaście dni w miesiącu. Wyniki pomiarów temperatury lub obserwacji śluzu nie zawsze są wiarygodne, gdyż mogą być one zniekształcone przez takie czynniki jak choroby, przyjmowanie niektórych leków, brak snu, spożycie zbyt dużej ilości alkoholu czy podejmowanie współżycia przez kilka dni z rzędu.