Kitesurfing nad Bałtykiem

Uprawianiu kitesurfingu nad Bałtykiem sprzyjają takie elementy środowiska naturalnego jak silne lecz nie porywiste wiatry, czysta woda o odpowiedniej głębokości i piaszczyste dno morza.

Polscy miłośnicy emocjonującego sportu wodnego, jakim bez wątpienia jest kitesurfing, nie muszą jechać w daleką podróż nad egzotyczne ciepłe wody, aby oddać się swojej ulubionej rozrywce. Jednym z najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu jest bowiem polskie morze. Uprawianie kitesurfingu nad Bałtykiem jest niezwykle przyjemne, a przy tym w pełni bezpieczne dzięki współwystępowaniu kilku korzystnych czynników.

Sprzyjający wiatr
Jednym z dwóch głównych powodów, dla których polskie wybrzeże jest idealnym miejscem dla kitesurferów, są panujące tu warunki atmosferyczne. Aby latawce mogły wzbić się w powietrze, a tym samym trening w ogóle mógł się odbyć, niezbędny jest podmuch o sile co najmniej sześciu, siedmiu węzłów, czyli niespełna 12 kilometrów na godzinę. W pełni komfortowe warunki zapewnia natomiast wiatr nieco silniejszy, nieprzekraczający jednak 40 kilometrów na godzinę, kiedy to przebywanie na wodzie staje się niebezpieczne. Jak wynika ze statystyk, w najbardziej wietrznym miejscu Polski, czyli na Półwyspie Helskim przez 220 dni w roku wiatr wieje z prędkością nieprzekraczającą 30 kilometrów na godzinę. Dzięki temu kitesurfing nad Bałtykiem można uprawiać nie tylko w wakacje, ale przez kolejne pięć miesięcy – od maja aż do września.

Odpowiedni zbiornik wodny
Dla miłośników kitesurfingu, szczególnie dla młodych adeptów tej sztuki, nie bez znaczenia pozostaje również to, na jakiej wodzie trenują. Z uwagi na komfort pływającego, jak również ze względów bezpieczeństwa, akwen nie powinien być ani zbyt płytki, ani zbyt głęboki. Idealna głębokość do nauki i trenowania kitesurfingu to jeden metr. Dno powinno być czyste i piaszczyste, pozbawione wszelkich nieprzyjemnych przedmiotów zarówno naturalnego, jak i sztucznego pochodzenia, takich jak śmieci, odpady, muszle, jeżowce czy skały. W polskim morzu bez problemu można odnaleźć miejsca spełniające powyższe kryteria. Dodatkowo, uprawianiu kitesurfingu nad Bałtykiem sprzyja niewysoki stopień zasolenia wody oscylujący w granicach siedmiu promili.

Polska mekka kitesurferów
Najlepsze warunki do uprawiania kitesurfingu nad Bałtykiem panują w okolicach Zatoki Puckiej, Zatoki Gdańskiej i na Mierzei Helskiej. Do największych centrów polskiego kitesurfingu zaliczyć należy takie miasta jak Jastarnia, Rewa i Hel, w których swoje siedziby mają licencjonowane szkoły kitesurfingu.