Klatka dla chomika - czego potrzebuje Twój gryzoń

Klatka dla chomika powinna być wyposażona nie tylko w akcesoria, umożliwiające zwierzęciu zaspokojenie potrzeb życiowych, ale również w dodatki umożliwiające zabawę.

Chomik jest czystym i wesołym gryzoniem. Zapewnienie mu odpowiednich warunków sprawi, że właściciel będzie czerpał radość z posiadania zwierzęcia, a gryzoń będzie zdrowy i szczęśliwy. Klatka dla chomika powinna być ustawiona w nienasłonecznionym, pozbawionym przeciągów miejscu, koniecznie z daleka od sprzętu grającego. Zwierzę musi mieć zapewniony spokój i ciszę. Należy też zadbać o odpowiednie wyposażenie klatki w celu zapewnienia gryzoniowi bezpiecznych warunków bytowych oraz odpowiedniej porcji ruchu i zabawy.

Akcesoria zaspokajające potrzeby życiowe
Na dnie klatki powinny być wysypane drobne wiórki. Odpowiednio delikatne, aby nie kaleczyć wrażliwych stóp gryzonia, ale też nie za drobne, gdyż pył mógłby dostać się do oczu i spowodować zapalenie spojówek. W klatce dla chomika powinna się znaleźć miseczka na jedzenie, nieduża, ale ciężka, żeby zwierzę nie mogło jej przewrócić oraz pojemnik na wodę. Najlepiej kupić podwieszane poidełko. Woda w nim na pewno nie zostanie zabrudzona i dłużej zachowa świeżość. Chomik musi mieć zapewniony stały dostęp do wody. W klatce należy też wygospodarować osobne miejsce do snu. Dobrze, kiedy gryzoń ma nieduży domek, w którym będzie mógł odpoczywać i gromadzić zapasy. Domek można kupić w sklepie zoologicznym, bądź zrobić samodzielnie. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na wygodę czyszczenia, ponieważ będzie to robione często (chomiczą spiżarnię trzeba regularnie opróżniać, aby jedzenie się nie psuło). Domek powinien więc być wyposażony w drzwiczki, umożliwiające wysypanie wiórek. Warto też pomyśleć o toalecie dla gryzonia. Można zaopatrzyć się w nią w sklepie albo wykorzystać słoik. Toaletę należy często myć, aby zwierzę się nie brudziło.

Akcesoria do zabawy
Właściciel powinien też zadbać o to, aby w mieszkaniu chomika było miejsce do zabawy, która zapewni zwierzęciu niezbędną porcję ruchu. Klatka dla chomika powinna zostać wyposażona w karuzelę, drabinki oraz różnego rodzaju szczebelki, na które zwierzę będzie mogło się wspinać. Odpowiednie akcesoria można nabyć w sklepach, bądź wykonać samodzielnie. Własnoręcznie zrobiony plac zabaw jest niedrogi i funkcjonalny. Zabawki dla chomika mogą być wykonane z materiałów dostępnych w domu czy ogrodzie. Drabinki z gałęzi drzew są idealne do wspinaczki. Gryzoń na pewno zechce zwiedzić tunel, zrobiony ze starych rajstop albo wdrapać się na powieszony nad domkiem szczebelek z brzozowej witki. Należy jednak odpowiednio wybierać materiał, z którego robimy zabawki dla zwierzęcia. Powinien on być pozbawiony wszelkich kolców i ostrych krawędzi, aby chomik się nie zranił. Oczywiście klatka dla chomika nie musi być tak duża, aby pomieścić cały plac zabaw. Akcesoria można wymieniać, najważniejsze, żeby zwierzę zawsze mogło się pogimnastykować. Zabawa i ruch poprawiają samopoczucie i wzmacniają kondycję organizmu gryzonia.