Klawiatury specjalistyczne i ich modele

Klawiatury specjalistyczne umożliwiają korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym oraz charakteryzują się dużą wytrzymałością umożliwiającą pracę w trudnych warunkach.

Klawiatury specjalistyczne umożliwiają korzystanie z komputera w warunkach, w których zwykłe klawiatury zawodzą. Odporne na wilgoć i zalania oraz związki chemiczne, doskonale sprawdzają się w branżach takich jak przemysł spożywczy, górnictwo czy medycyna. Istnieją również specjalne modele klawiatur ułatwiające codzienną pracę biurową czy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Modele klawiatur dla przemysłu

Klawiatury specjalistyczne używane w przemyśle oraz w medycynie muszą być odporne na urazy mechaniczne, wilgoć i zmienne temperatury. Takie klawiatury są często wyposażone w touchpad (panel dotykowy) czy TrackBall (manipulator kulkowy) zastępujące mysz komputerową. Dobrym przykładem jest membranowa klawiatura medyczna, zrobiona z aluminium i pokryta specjalnym tworzywem foliowym, wyjątkowo odpornym na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Umożliwia to korzystanie z komputera na sali operacyjnej, gdzie sprzęt jest regularnie dezynfekowany środkami chemicznymi. Klawiatura jest również wodoodporna co dodatkowo ułatwia czyszczenie. Takie klawiatury posiadają zwykle klawisz "Clean Key" dzięki któremu na czas czyszczenia można zablokować klawisze. W przemyśle ciężkim często używa się klawiatur wykonanych z metalu. Są one odporne na strumienie wody oraz silne zabrudzenia. Charakteryzują się również szerokim zakresem temperatury pracy – od –20 do +60 stopni Celsjusza. Podobne klawiatury, z regulowanym czerwonym podświetleniem doskonale sprawdzają się w pojazdach wojskowych, samolotach i na statkach oraz podczas pracy z noktowizorem. Komputery przeznaczone do użytku publicznego muszą być również odpowiednio zabezpieczone. W specyfikacji klawiatur specjalistycznych można znaleźć współczynnik wytrzymałości, a wytrzymały sprzęt określany jest mianem "wandaloodporny".

Modele ułatwiające pracę

Oprócz klawiatur specjalistycznych odpornych na trudne warunki istnieją przeróżne modele ułatwiające pracę biurową. Od małej klawiatury numerycznej, przydatnej przy korzystaniu z laptopa bez specjalnych klawiszy z cyframi, po duże klawiatury dedykowane użytkownikom korzystających podczas pracy z dwóch rąk. Ich klawisze są rozmieszczone w specjalny sposób, a powierzchnia profilowana. Istnieją również klawiatury ułatwiające pracę z konkretnymi programami, takie jak klawiatura do programu Edius czy Avid Media Composer pozwalającego na profesjonalną edycję plików wideo. Oprócz standardowych klawiszy, na klawiaturze znajduje się większość potrzebnych skrótów do wygodnego obsługiwania programu. Istnieje również klawiatura ułatwiająca pracę z programem do obróbki zdjęć Adobe Photoshop. Różne modele klawiatur zostały stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Klawiatury takie mają często powiększone, specjalnie profilowane klawisze lub składają się z małej liczby (około 20) przycisków tak zaprojektowanych, aby umożliwić pracę tylko jedną ręką. Z kolei osoby niewidome mogą korzystać z metalowych klawiatur z wygrawerowanymi symbolami. Istnieją również specjalne klawiatury dedykowane najmłodszym użytkownikom. Czytelne rozróżnienie kolorystyczne między klawiszami funkcyjnymi, numerycznymi i literami, powiększone klawisze, dostosowane do dziecięcej ręki i duże napisy umożliwiają małym użytkownikom "pracę" z komputerem. Klawiatura komputerowa może być również ciekawym gadżetem. Oprócz przedziwnych kształtów i kolorów można kupić silikonową klawiaturę, którą po skończonej pracy zwija się w rulon, żeby zaoszczędzić miejsce.