Kocie pchły u ludzi - co robić

Kocie pchły u ludzi są zjawiskiem częstym, a pozbycie się tych pasożytów jest zajęciem pracochłonnym i wymagającym sporej ilości czasu.

Kocie pchły znaleźć można zarówno u właścicieli kotów, jak i osób przebywających w ich otoczeniu. Pasożyty te rozprzestrzeniają się tak, jak i rozmnażają - bardzo szybko. Samica pchły kociej składa w ciągu dnia od kilku do trzydziestu jaj, składa je w sierści zwierząt lub otoczeniu. Do inwazji kocich pcheł u ludzi może dojść poprzez kontakt człowieka z osobami, na których żerują pchły lub w wyniku przebywania w miejscach, gdzie takie osoby lub zwierzęta się znajdowały.

 • Zagrożenia wynikające z inwazji pcheł
  Kocie pchły u ludzi mogą być powodem wystąpienia różnego rodzaju alergii skórnych lub chorób odzwierzęcych takich jak tyfus czy bartoneloza kocia, czyli choroba kociego pazura. Choroba ta atakuje głównie młodzież, dzieci, a także osoby o niższej odporności. Bartoneloza objawia się powiększonymi węzłami chłonnymi utrzymującymi się przez dłuższy czas i podwyższoną temperatura ciała. Pchły kocie przenoszą również tasiemca psiego, na co szczególnie narażone są małe dzieci.
 • Zapobieganie inwazji kocich pcheł u ludzi
  Aby nie dopuścić do pojawienia się pcheł w domu, należy regularnie odkurzać pomieszczenia. Warto też stosować preparaty przeciwpchelne u zwierząt, używać do ich czesania grzebieni o gęsto rozmieszczonych ząbkach. Bardzo istotne jest też częste pranie posłań i legowisk zwierząt.
 • Jak pozbyć się pcheł z mieszkania?
  Kocie pchły u ludzi są pasożytami, których wyeliminowanie z naszego mieszkania wymaga sporo pracy. Przystępując do odpchlenia należy pamiętać, że pasożyty te mieszkają na meblach, fotelach, kanapach i między podłogą. Pchły kocie wchodzą na ludzi i zwierzęta tylko w momencie, kiedy są głodne. Nie wystarczy więc zaaplikowanie środków przeciwpchelnych zwierzęciu. Należy odkurzyć, a potem wyprać lub umyć wszystkie sprzęty w domu. Do mycia warto użyć wody z odrobiną octu.
 • Środki chemiczne
  Aby zwalczyć kocie pchły u ludzi można zastosować w mieszkaniu środki o działaniu owadobójczym. Zazwyczaj są one dostępne w formie aerozolu lub proszku. Przed rozpyleniem substancji należy wynieść z pomieszczenia kwiaty i samemu opuścić mieszkanie. Środki te mogą mieć negatywny wpływ na osoby je wdychające. Niestety, preparaty te zabijają tylko osobniki dorosłe i larwy, poczwarki w kokonach zostawiając przy życiu. Dlatego warto powtórzyć proces stosowania środków owadobójczych po upływie kilku tygodni. W przypadkach skrajnych inwazji warto zwrócić się do firmy profesjonalnie zajmującej się dezynsekcją.