Kołatanie serca - jak pomóc

Zarówno zwykły nadmiar kofeiny jak i poważna wada serce mogą wywołac kołatanie serca. By mu zaradzić należy wykonać serię specjalnych oddechów a w niektórych przypadkach również napić się zimnej wody.

Mocne bicie serca może mieć różne przyczyny. Może być spowodowane nadmiarem kofeiny, brakiem magnezu w organizmie lub zbyt dużym wysiłkiem fizycznym. Jest to dla nas znak, że coś dzieje się z naszym ciałem. Bardzo ważnym jest, by odkryć która przyczyna dotyczy naszego problemu, by odpowiednio zaradzić takiemu dyskomfortowi. Jeżeli taki objaw związany jest z wadą lub chorobą serca, odczujemy charakterystyczny niepokój. Natomiast gdy ma to podstawy psychiczne lub emocjonalne należy uspokoić nerwy. Poniżej zaprezentowane zostały sposoby, aby w każdym z przypadków opanować atak kołatania serca. Trzeba jednak pamiętać, iż wizyta u lekarza jest najlepszym rozwiązaniem.

Problem w sercu

Kołatanie serca spowodowane problemem w tymże narządzie można rozpoznać poprzez towarzyszący mu, charakterystyczny niepokój. To typowe uczucie jest znakiem rozpoznawczym w tym wypadku. Kiedy zauważymy tego typu objaw w momencie, gdy pojawia się kołatanie serca należy wykonać następującą czynność: wziąć głęboki oddech, zatrzymać go w płucach i bardzo mocno ściskać mięśnie brzucha, by w pewien sposób przytłumić serce, po chwili wypuścić powietrze i rozluźnić mięśnie. Taką czynność należy wykonywać seryjnie. Jest to w stanie opanować nawet częstoskurcz napadowy. Dodatkowo należy pić w czasie takiego ataku schłodzoną wodę i do minimum ograniczyć ruch. Nawet jeżeli kołatanie serca przejdzie po tego typu czynnościach to należy udać się do lekarza.

Podstawy emocjonalne lub psychiczne.

Mocne bądź szybkie uderzanie serca może być spowodowane także stresem, który jest nieodłącznym elementem naszego życia. W takim wypadku nie odczuwamy strachu, a zdenerwowanie. Wypicie dużej ilości zimnej wody również pomoże zaradzić problemowi. Dodatkowo codziennie należy brać tabletki zawierające magnez, by ograniczyć wpływ stresu na nasz organizm. Jeżeli mamy doczynienia z nerwicą dodatkowo pojawi się kłujący ból w klatce piersiowej. Jednak w tym przypadku ból pojawia się zanim nastąpi kołatanie serca. Jedyne, co możemy zrobić przy takim ataku to starać się równomiernie oddychać i najlepiej wziąć tabletki na uspokojenie lub złagodzić nerwy naparem z melisy. Jeżeli mimo zaleconych czynności kołatanie serca nie ustąpi, należy skonsultować się z lekarzem.