Koleżanka szefową - łatwa współpraca?

Koleżanka szefową - w takiej sytuacji możemy napotkać na pewne trudności i spięcia, jednak współpraca z dobrą znajomą może nam wyjść na dobre.

Koleżanka szefową - to dla wielu osób trudna sytuacja. Nowa szefowa może mieć problemy z odnalezieniem się w swojej roli, przez co może całkowicie zmienić zachowanie wobec dotychczasowych członków zespołu. Nie oznacza to jednak, że gdy koleżanka stanie się szefową, nasza przyjaźń skazana jest na porażkę.

Nowe ramy współpracy z przyjaciółka z zespołu

Często biurowe przyjaźnie przenoszą się na grunt prywatny. Łączą nas wówczas nie tylko sprawy zawodowe, ale też nasze codzienne troski. Kiedy koleżanka staje się naszym szefem, najważniejsze, aby umieć oddzielić sprawy zawodowe od prywatnych. Nie możemy wykorzystywać znajomości z nią do całkowitej swobody w biurze. Niesolidny pracownik zaburza pracę całej firmy, zatem nie przesadzajmy z nadmiernym luzem i zaniechaniem swoich obowiązków. Potrzebne jest przedefiniowanie wzajemnych relacji, każda z zaangażowanych stron musi włożyć w to wiele pracy. Często też przy awansie koleżanki pojawia się zazdrość, złość czy nawet poczucie żalu lub niesprawiedliwości, że to nie my otrzymaliśmy wyższe stanowisko. Takie reakcje mogą zniszczyć dotychczasowe relacje. Trzeba pamiętać, że koleżanka z zespołu będzie nam teraz wydawać polecenia, czasem nawet może nas skrytykować, wynika to z jej nowych obowiązków i musimy zaakceptować taką sytuację. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego ważne, by wypracować nowe zasady współpracy. Na początku będziemy odczuwać wzajemny dystans, jednak z czasem ten dyskomfort minie.

Koleżanka szefową - jak utrzymać przyjaźń

Jeżeli szefową zostaje nasza dotychczasowa koleżanka z zespołu, może to wpłynąć na owocną współpracę. Nowa szefowa świetnie zna swoich kolegów i wie z jakimi zadaniami poradzą sobie najlepiej.  Początkowo współpraca na pewno nie będzie łatwa. Koleżanka szefową - to z jednej strony trudna sytuacja, z drugiej jednak może przynieść wiele korzyści i pozytywnie wpłynąć na wyniki osiągane w pracy.  Zdarzają się też przypadki, w których nasza znajoma przychodzi do firmy z zewnątrz i tylko my znamy ją prywatnie. W takiej sytuacji ważne, aby już na początku ustalić warunki współpracy. Możemy na przykład zaproponować, aby w pracy relacje były czysto zawodowe.  Jeśli chcemy zachować dotychczasową przyjaźń, musimy też uodpornić się na nieprzyjemności ze strony innych pracowników. Utrzymywanie kontaktów z koleżanką szefową poza biurem może być negatywnie odebrane. Pracownicy mogą się obawiać, że o kazdym ich potknięciu poinformujemy szefową. Nowa szefowa powinna porozmawiać ze swoim zespołem, ustalić priorytety, wymienić się oczekiwaniami, bez zbędnego wywyższania się. Ważne, by zyskać sobie sprzymierzeńców, a nie wrogów. Przyjaźń w pracy jest możliwa. Ważne, by już na początku ustalić obowiązki każdego z osobna.