Kominek steatytowy - zalety i wady

Kominek steatytowy doskonale łączy oszczędność z wysoką wydajnością cieplną, a przy tym jest łagdodny dla środowiska i łatwy w użytkowaniu.

Kominek steatytowy jest produktem nowatorskiej i rewolucyjnej metody spalania derwna w bardzo wysokich temperaturach. Kominki i piece zbudowane ze steatytu potrafią magazynować ciepło i nie przegrzewają pomieszczeń. Te niezwykłe konstrukcje grzewcze pozwalają na większą oszczędność i są źródłem komfortu w wielu domach i mieszkaniach.

 • Kominek steatytowy i jego wyjątkowa budowa
  Kominki tego rodzaju nie byłyby tak wyjątkowe i wartościowe gdyby nie niezwykły materiał, z którego są wykonane – steatyt. Kamień ten powstał przed ponad 2,5 milardami lat. W wyniku nagłych wyrzutów lawy, poprzedzonych zderzaniem się płyt kontynentalnych, zaczął krystalizować się ten niezwykły minerał. Ze steatytu wykonane są wewnętrzne i zewnętrzne części pieca. Pierwsze zrobione są ze specjalnie wyselekcjonowanego, drobnoziarnistego steatytu, który nawet przez kilkadziesiąt lat może służyć domowemu komfortowi utrzymując ekstremalnie wysokie temperatury wewnątrz kominka. W kwestii zewnętrznego materiału ważniejsza od wytrzymałości kamienia jest właściwa konstrukcja stworzona za jego pomocą. Kominek steatytowy osiąga wysoką wydajność dzięki opatentowanej metodzie Golden Fire, dzięki której kominek lub piec wykonany ze steatytu osiąga temperaturę spalania rzędu 1200°C.
   
 • Kominek steatytowy – oszczędny i wydajny
  Ciężko dopatrzyć się jakichkolwiek wady w kominkach wykonanych ze steatytu. Niezwykły minerał z jakiego są robione wpływa na ich niezawodność i właściwie eliminuje wszystkie wady zwyczajnych, pospolitych kominków Drewno do kominka steatytowego dokłada się tylko raz na dobę – wpływa to na oszczędność materiału grzewczego, a także buduje przyjemny, domowy komfort. Kominki steatytowe mają wysoką temperaturę spalania. Działają dzięki temu jak katalizator i nie produkują cuchnącego dymy – zmory i uciążliwości standardowych kominków. Szyby steatytowe w kominkach nie wymagają czyszczenia – cały czas są czyste i nie tworzą wokół paleniska trudnej do usunięcia czarnej sadzy. Najistotniejszą jednak zaletą kominków steatytowych jest ich akumulacyjność, czyli zdolność do magazynowania wytworzonego ciepła. Gdy temperatura w środku jest wysoka kominek steatytowy kumuluje w sobie ciepło, a gdy palenisko przygasa - potrafi je oddawać. Wystarczą zaledwie 2 godziny grzania drewnem aby kominek utrzymał wysoką temperaturę przez niemal 24 godziny.
 • Kominek steatytowy - design i cena
  Ciepło generowane przez kominek steatytowy jest całkowicie bezpieczne i przyjazne dla ludzi borykających się z astmą. W jego produkcji brylują przede wszystkim solidne, skandynawskie firmy – potentaci na rynku kominków steatytowaych. Kominki takie wykonywane są przede wszystkim w Finlandii ze specjalnie wyselekcjonowanego steatytu zwanego Kamieniem Mamucim. Cechuje je, poza niezwykła wydajnością, doskonała jakość wykonania i funkcjonalność połączona ze specyficznym, skandynawskim designem. Być może wadą będzie tutaj właśnie charakterystyczne wzornictwo, nie zawsze odpowiadające gustom mieszkańców innych części świata. Kominki steatytowe bardzo szybko się nagrzewają – nie można więc liczyć chłodną powłokę wierzchnią kominka, co zwłaszcza u małych dzieci może wiązać się z drobnymi oparzeniami. Inną i być może jedyną istotną wadą kominków wykonanych z tego minerału może być też ich cena, która często kilkukrotnie przekracza wartość podobnych gabarytowo piecyków wykonanych z szamotu (wypalonej, ogniotrwałej gliny), czy marmuru.