Konto studenckie: jak wybrać najlepsze?

Jakimi cechami powinno wyróżniać się prawidłowo wybrane konto studenckie, czyli na co zwrócić uwagę przeglądają oferty banków.

Studenci coraz częściej chcą się zupełnie usamodzielnić i wydostać się spod finansowej zależności rodziców. W związku z tym wielu z nich podejmuje pracę – dorywczą wieczorami lub w weekendy, często otwierają własne działalności gospodarcze. Praca wiąże się z koniecznością posiadania w banku konta studenckiego. Rzadko bowiem się zdarza, aby pracodawca wypłacał pieniądze osobiście. Zresztą studenci pobierający stypendia czy otrzymujący kredyty studenckie również takie konto muszą założyć.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta studenckiego

  • Przed założeniem konta warto porównać oferty banków. Wychodzą one naprzeciw młodym ludziom i prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert kont studenckich. Liczą, iż w przyszłości student zwiąże się z bankiem na dłużnej zostając lojalnym klientem. Przede wszystkim zastanów się nad następującymi kwestiami:
  • W jaki sposób będziesz korzystał z konta studenckiego - jeśli głównie za pomocą internetu, poszukaj atrakcyjnej oferty konta internetowego. Jeśli preferujesz osobiste wizyty w banku, pomyśl o takim, który ma oddział blisko Ciebie – dojazd to przecież koszty.
  • Coraz częściej banki oferują bezpłatną obsługę konta, przelewy oraz wydanie karty bankomatowej. Możesz mieć usługę darmowych przelewów, jeśli wykonasz określoną ich liczbę w miesiącu. Podobnie przy korzystaniu z karty.
  • Jeśli będziesz na tym koncie również oszczędzać, ważne jest oprocentowanie lub usługi dodatkowe – lokaty lub wewnętrzne konta oszczędnościowe.
  • Zwróć uwagę z jakich bankomatów możesz bezpłatnie wypłacać pieniądze – czy tylko z banku, w którym masz konto, czy może bank oferuje opcję bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów.

 

Wybieramy konto studenckie
Kiedy już wiesz, czego oczekujesz od swojego przyszłego banku zbierz oferty i porównaj je. Odwiedź oddziały banków, które Cię interesują i porozmawiaj z pracownikiem banku – na pewno udzieli Ci wszystkich informacji. Można oczywiście odwiedzić strony internetowe banków i tam poszukać potrzebnych danych na temat konta studenckiego. Dobrze się zastanów i nie podejmuj pochopnie decyzji. Dobrze wybrane konto na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jeśli zależy Ci na niskich kosztach z tytułu usług bankowych, koniecznie wybierz darmowe konto. Jeśli natomiast jesteś przygotowany na ponoszenie niewielkich miesięcznych kosztów, rozważ ofertę banku, która poza podstawowymi usługami, proponuje coś więcej. Mogą to być darmowe wypłaty z bankomatów czy darmowe używanie karty debetowej. Wiele banków oferuje do konta dodatkowe ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie assistance, czyli pomoc w razie nagłego wypadku lub awarii w miejscu zamieszkania.