Koronawiroza - rozpoznanie i leczenie

Koronawiroza to bardzo zaraźliwa choroba, która jednak przebiega dość łagodnie. Szczepienia przeciw niej są wskazane przede wszystkim w schroniskach, czy dużych hodowlach.

Koronawiroza jest to niezwykle zaraźliwą chorobą wirusową atakującą psy, szczególnie te przebywające w dużych skupiskach to jest psy przebywające w schroniskach, sklepach zoologicznych, dużych hodowlach.

Przyczyny i objawy koronawirozy

Chorobę wywołuje koronawirus posiadający własne RNA. Jest on wydalany z kałem zakażonego zwierzęcia. Warto pamiętać, że wirus ten jest podobny do wirusa kociej koronawirozy i może dochodzić do zakażeń międzygatunkowych. Wirus ten jest jednak mało odporny na czynniki zewnętrzne, tak więc szybko ginie, a w temperaturze pokojowej nie ma go już po upływie doby. Psy zarażają się zwykle wzajemnie się obwąchując lub przenosząc skażony kał na łapach. Wirus nie jest jednak jakoś szczególnie groźny, choć atakuje głównie szczenięta. Objawy koronawirozy pojawiają się jedn do pięciu dni od zakażenia i są to brak apetytu, apatia, uporczywe wymioty oraz śluzowata biegunka o żółtawym zabarwieniu, czasem pojawia się też gorączka. Czasem w kale może znajdować się krew. Zwykle jednak choroba przebiega łagodnie, a czasami dochodzi do samowyleczenia. Należy jednak pamiętać, że szczenięta szybko się odwadniają. Psiaki, które przebyły koronawirozę uodparniają się na nią na około cztery do pięciu tygodni, lecz po tym czasie mogą ponownie zachorować. Choroba w przypadku dorosłych psów przebiega bezobjawowo, pomimo tego są one zdolne do zarażania innych zwierząt. Śmiertelność w przypadku tej choroby jest niska i zdarza się tylko w przypadku wtórnych zakażeń lub połączonych infekcji, szczególnie niebezpieczny jest miks z parwowirozą.

Profilaktyka i leczenie koronawirozy

Psy trzeba przede wszystkim szczepić. Wprawdzie choroba nie jest szczególnie groźna jednak kilkudniowa biegunka nie stanowi bynajmniej ciekawych doznań. Szczenięta szczepi się w trzecim miesiącu życia a następnie powtarza się szczepienie co roku. Szczególnie trzeba dbać tutaj o psy biorące udział w wystawach, przebywające w hotelach czy w schroniskach. Leczenie koronawirozy polega na zaaplikowaniu zwierzęciu antybiotyków i leków przeciwwymiotnych. Podczas choroby pies powinien być na lekkostrawnej diecie. Najlepiej jest zastosować dwunastogodzinną głodówkę, a później karmić pupila rozgotowanym ryżem z marchewką i chudym, gotowanym mięsem drobiowym. Nieodzowne jest także zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej wody, by zapobiec odwodnieniu. Dolegliwości biegunkowe złagodzić może także kleik z siemienia lnianego.