Kosmetyki dla mężczyzn: podstawy

Panowie mogą zasadniczo korzystać z szerokiej gamy ogólnodostępnych produktów, jednak na rynku znajdziemy także wyprofilowane kosmetyki dla mężczyzn.

Sklepy sprzedające kosmetyki dla mężczyzn dysponują ofertą niewiele węższą od tej skierowanej do kobiet. Półki sklepowe pełne są kremów, toników, balsamów oraz żeli dla mężczyzn i nawet czasopisma adresowane do panów nie zawsze podpowiadają, jak z nich poprawnie korzystać, czy też jakie kosmetyki są dla mężczyzny wskazane.

 

  • Zupełne podstawy męskiej kosmetyczki
    Podstawa to oczywiście płyn lub żel do mycia ciała oraz szampon do włosów. Czasami oba te produkty są łączone w jednym preparacie. Jest to jak najbardziej słuszne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy problemów zarówno z włosami, jak i ze skórą. W każdym innym przypadku żel i szampon powinny być dobrane stosownie do potrzeb (na przykład do włosów łamliwych lub przetłuszczających się albo do skóry suchej) i wieku. Kolejne kosmetyki dla mężczyzn, które powinny znaleźć się w każdej męskiej kosmetyczce, to dezodorant i balsam po goleniu. Dezodorant pomaga utrzymać uczucie świeżości przez większość dnia, zaś balsam łagodzi podrażnienia po goleniu oraz, stosowany regularnie, pomaga zachować młodszy wygląd cery. Również tutaj warto dobrać produkt do naszych potrzeb, na przykład balsam intensywnie nawilżający w przypadku problemów ze złuszczaniem się skóry.
  • Męskie kosmetyki uzupełniające
    W przypadku wyjątkowo twardego zarostu poleca się stosowanie olejku, który nakłada się na twarz przed goleniem. Jest to stosunkowo kosztowny produkt, ale przynosi widoczne rezultaty i znacznie zmiękcza zarost. Jeśli skóra twarzy jest delikatna lub nasze oczy źle reagują na mycie ich tym samym żelem, który stosujemy do reszty ciała, wówczas warto pomyśleć nad zakupem osobnego płynu lub mydła do twarzy, najlepiej hipoalergicznego. Ostatnim, choć nie mniej istotnym kosmetykiem dla mężczyzn, który warto zakupić, jest woda kolońska albo woda toaletowa.
  • Jak stosować perfumy dla mężczyzn
    Podstawowa zasada brzmi: nie mieszać aromatów! Jeśli używamy określonej marki wody kolońskiej lub jakichkolwiek innych perfum, warto postarać się o balsam albo krem po goleniu z tej samej linii. Jeśli taka możliwość nie istnieje, wówczas powinno się stosować kosmetyki dla mężczyzn o możliwie łagodnym, neutralnym zapachu. Perfum nigdy nie należy używać zbyt wiele - zapach powinien być subtelny, a nie wyczuwalny, gdy tylko wchodzimy do pokoju. Jeśli mamy skłonność do przesady, lepiej stosować wodę kolońską niż toaletową, gdyż zawiera ona mniej olejków eterycznych, a tym samym jest mniej intensywna. Skuteczną metodą aplikowania perfum jest rozpylenie ich w powietrzu i wejście w powstałą chmurę albo wtarcie odrobiny w kark i we włosy, zamiast w policzki.