Kosmetyki na bazie torfu: zastosowanie i działanie

Bogactwo substancji mineralnych zawartych w kosmetykach na bazie torfu w niezwykły sposób odmładza, regeneruje i upiększa.

Kosmetyki na bazie torfu obecnie zdobywają coraz większą popularność. Nie są już tylko zarezerwowane dla salonów kosmetycznych i zabiegów w sanatoriach, ale wchodzą na sklepowe i apteczne półki. Torf można odnaleźć w kosmetykach do pielęgnacji cery, ciała i włosów.

Czym jest torf?
Torf jest skałą osadową, która powstał z obumarłej roślinności bagiennej w warunkach wzmożonego i długotrwałego uwilgotnienia gleby. Rozłożone szczątki roślinne nasycają torf substancjami mineralnymi, takimi jak: węgiel, krzemionka, brom, żelazo, potas, magnez, mangan, cynk i fosfor. Poza tym torf zawiera kwasy huminowe i ich sole, hemicelulozę, celulozę oraz ligninę. W kosmetyce torf znany jest jako borowina.

Działanie kosmetyków na bazie torfu
Dobroczynne działanie torfu było znane już w starożytnym Egipcie, gdzie wykorzystywano je w celach leczniczych i pielęgnacyjnych, gdyż torf działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i ściągająco. Kwasy huminowe, fenolokwasy i fitohormony zawarte w kosmetykach na bazie torfu to silne antyoksydanty, które w połączeniu z minerałami odmładzają, regenerują, nawilżają, łagodzą podrażnienia oraz zwalczają wolne rodniki. Stosowanie kosmetyków na bazie torfu ma także właściwości odchudzające. Jak można zauważyć torf działa podobnie jak algi i morskie błoto.

Zastosowanie kosmetyków na bazie torfu
Torf jest nieoceniony w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. Kremy i maseczki z borowiny wpływają na nią korzystnie, gdyż działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Kosmetyki na bazie torfu dzięki właściwościom odmładzającym są mile widziane przez posiadaczki zmęczonej i dojrzałej cery. Borowina znakomicie sprawdza się w pielęgnacji ciała. W postaci kąpieli i okładów jest stosowana w sanatoriach i gabinetach kosmetycznych, ponieważ przyśpiesza metabolizm - a co za tym idzie odchudza, ujędrnia i wygładza. Największe efekty wyszczuplające dają ciepłe borowinowe okłady, ale w domu z powodzeniem można stosować kosmetyki zawierające torf przeznaczone do pielęgnacji ciała, takie jak balsamy, żele i płyny pod prysznic oraz sole do kąpieli.

Przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania okładów i zabiegów z użyciem borowiny są stany zapalne skóry, nowotwory, choroby serca i układu krwionośnego, nadczynność tarczycy, zaawansowana miażdżyca, żylaki, wrzody, ciąża i menstruacja. Ze względu na zawartość fitohormonów nie zaleca się stosowania kosmetyków na bazie torfu osobom poniżej dwudziestego piątego roku życia.