Kostka na taras: jak wybierać i wykładać

Kostka na taras powinna być trwała oraz posiadać odpowiednie walory estetyczne – dopiero gdy wybierzemy właściwy materiał, możemy samodzielnie wyłożyć go przed domem.

Kostka na tarasie to popularny sposób na upiększenie podwórka – bogata oferta pozwala bowiem na różnorodne kompozycje. Wizyta w markecie budowlanym i wybór odpowiedniego koloru i wzoru kostki to dopiero początek - trzeba ją jeszcze umiejętnie wyłożyć. Aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy, warto zrobić to samodzielnie. 

 

 

  • Zawrót głowy - wybieramy kolor i wzór kostki. 

Szeroka oferta producentów kostek na taras sprawia, że przy jej kupnie można dostać zawrotu głowy. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko kolor, ale także wzór, kształt i wymiary. Wybierając kolorystykę, należy pamiętać o właściwej kompozycji z otoczeniem –domem i ogrodem. Na rynku znajdziemy zarówno słoneczne kolory, jak i tradycyjne ciemniejsze barwy. Aby uniknąć częstych zabrudzeń, wybierzmy kolor kostki w dwóch odcieniach – dzięki temu ominą nas w przyszłości mozolne prace czyszczące. Wśród dostępnych kształtów kostek brukowych dominują figury geometryczne: kwadraty, prostokąty czy sześciokąty. Znacznie trudniej wybrać właściwy wzór – pamiętajmy jednak, że różne elementy można łączyć w jedną kompozycje. Kostka na taras powinna być odpowiednich wymiarów - na obszarach o małym nacisku i natężeniu ruchu kładzie się kostkę o grubości 4 centymetrów. Najlepiej odwiedzić kilka sklepów, punktów budowlanych i dokonać zakupu u znanego i renomowanego producenta - możemy nie tylko zaoszczędzić trochę gotówki, ale i znaleźć pasujący nam wzór i kolor. Pamiętajmy także, aby kupić odpowiednią ilość kostki na taras, czyli trochę więcej niż potrzebujemy. Nadwyżka przyda się do ewentualnych napraw.

 

 

  • Wykładamy kostkę na taras

Wyłożenie kostki na taras wymaga od nas dokładności. Na początek przygotujmy odpowiednie narzędzia: poziomicę, szpadel, sznurek, ubijarkę, szczotkę. Zaczynamy od tzw. korytowania, czyli wykopania powierzchni o głębokości 15-20 centymetrów. Pracę ułatwi nam wyznaczenie terenu wyłożenia kostki, używamy w tym celu sznurka i palików. Jeśli chcemy w dalszym etapie prac uniknąć przycinania kostek, dopilnujmy, by szerokość obramowania równała się wielokrotności wymiarów kostki brukowej. Jeśli podłoże jest niestabilne bądź grząskie, stosujemy podkład w postaci kamieni lub gruzu. Następnie ubijamy go i poziomujemy. Kolejny krok to układanie krawężników chodnikowych wzdłuż obramowania terenu. Należy układać je na warstwie gęstego betonu - od zewnątrz sypiemy piasek, a od środka warstwami podbudowę (pospółkę albo tłuczeń drogowy). Każdą warstwę zagęszczamy ubijarką. Gdy podbudowa jest gotowa, sypiemy na nią warstwę podkładową (piasek z cementem) i wyrównujemy łatą. Dopiero wtedy możemy rozpocząć układanie materiału według wcześniej wybranego schematu. Po wyłożeniu kostki na taras, przechodzimy do ostatniego etapu- fugowania. W ten sposób je unieruchomimy - w szczeliny pomiędzy nimi sypiemy drobny piasek. Po dobrze wykonanej pracy, powierzchnia naszego tarasu przetrwa wiele lat w nienaruszonym stanie!