Koszty utrzymania samochodu klasy średniej

Opłaty na ubezpieczenia OC i AC, ceny paliwa i opon oraz wydatki związane z utrzymaniem dobrego stanu pojazdu składają się na koszty utrzymania samochodu klasy średniej.

Koszty utrzymania samochodu klasy średniej stanowią znaczną pozycję w domowym budżecie. Ich wysokość może różnić się w zależności od modelu samochodu, jego wieku i intensywności eksploatacji. Jeżeli rozważamy kupno lub wymianę auta na nowe, powinniśmy porównać szacunkowe koszty jego eksploatacji i uwzględnić je przy wyborze modelu.

Ubezpieczenia
Na koszty utrzymania samochodu klasy średniej składają się między innymi opłaty na ubezpieczenia komunikacyjne. Obowiązkowym ubezpieczeniem kierowcy jest OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wykupuje je użytkownik samochodu, do każdego auta niezbędna jest jedna polisa. Umowę na okres 12 miesięcy możemy zawrzeć w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym i jeśli jej nie wypowiemy po upływie roku, jest automatycznie przedłużana. Wysokość składki jest uzależniona od stanu samochodu oraz wieku i doświadczenia kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle stosują zniżki dla lojalnych klientów oraz za bezwypadkową jazdę. Średni koszt rocznego ubezpieczenia waha się od 800 do 1500 złotych. Dodatkowe ubezpieczenia AC (Autocasco, czyli polisa ubezpieczająca przypadki uszkodzenia, zniszczenia, czy kradzieży samochodu) oraz ubezpieczenie NWW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Wszystkie ubezpieczenia najlepiej kupować u jednego ubezpieczyciela - możemy wówczas liczyć na zniżki. Jeżeli opłacimy cały pakiet ubezpieczeń koszty utrzymania samochodu klasy średniej zawierają składki dla ubezpieczycieli w wysokości od 1300 do nawet 3500 złotych.

Paliwo
Ilość zużywanego paliwa zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą liczba przejeżdżanych dziennie kilometrów i stan samochodu, ale styl jazdy, warunki na drodze i jakość paliwa również mają znaczny wpływ na to, jak często musimy tankować. Koszty utrzymania auta klasy średniej będą znacznie niższe jeżeli posiada ono instalację gazową. Najbardziej ekonomiczne w średniej klasie samochody spalają około 6 litrów paliwa na 100 km, przy czym ilość ta jest większa w przypadku jazdy po mieście a niższa, gdy jeździmy poza obszarem zabudowań.

Opony
Aby zapewnić sobie i bliskim większe bezpieczeństwo jazdy, warto dbać o dobry stan opon zimowych i letnich. Najbardziej wskazane są opony wykonane z gumy dobrej jakości, z głębokim bieżnikiem i dostosowane do pory roku. Taki komplet może kosztować od 700 do 1500 złotych za opony letnie oraz kilkadziesiąt złotych więcej na sezon zimowy. Chociaż na rynku dostępne są pozornie dużo tańsze opony używane nie należy brać pod uwagę ich kupna, ponieważ obniżają bezpieczeństwo jazdy. Koszty utrzymania samochodu klasy średniej zawierają również opłatę za ich zmianę. Skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu chociaż droższe, daje gwarancję, że koła są dobrze wyważone a ciśnienie w oponach wskazuje wartości zalecane przez producentów. Koszt wulkanizacji kompletu opon to około 200 - 300 złotych.

Inne koszty
Szacując koszty utrzymania samochodu klasy średniej należy uwzględnić również ewentualne naprawy, kosmetyki samochodowe, opłatę za korzystanie z usług myjni, wymianę oleju, uzupełnianie płynu chłodniczego i hamulcowego. Razem mogą osiągnąć wysokość rzędu tysiąca złotych rocznie.